Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Od čtvrtka budou zavřené obchody, dochází k omezení volného pohybu

21. 10. 2020

page.Name
Koronavirová epidemie přiměla vládu zavést nová, tvrdší opatření. Rozhodla mimo jiné o uzavření maloobchodů a služeb s výjimkou základního sortimentu, a o omezení volného pohybu osob. Výjimkou budou cesty do práce, za nákupy nebo za rodinou či k lékaři. Opatření začnou platit zítra (ve čtvrtek) v 6 hodin ráno. Potrvají do úterý 3. listopadu.

Podobně jako při jarní covidové vlně má pomoci uzavření velkých nákupních center. Otevřené zůstanou jen potraviny, drogerie a lékárny, čili prodejny se základním sortimentem. Bude možné nakupovat také pohonné hmoty, krmivo pro zvířata, hygienické zboží, brýle a kontaktní čočky.

Otevřené zůstávají například autoservisy, provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilek, či pohřební služby nebo služby zajišťující opravy. Také banky by měly zůstat otevřené. Zavřené naopak zůstanou hobbymarkety.

Nově je nařízené také omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Od čtvrtka bude možné setkávání maximálně dvou lidí, pokud nejsou ze stejné domácnosti. Výjimku mají cesty do práce, za rodinou, lékařem či nákupy potravin.

"Omezení pohybu je nejúčinnějším opatřením. Pokud nebudeme v kontaktu, nepotřebujeme roušky ani jiné mechanismy, protože k nákaze nedochází," vysvětlil ministr zdravotnictví Roman Prymula. Vycházky a pohyb na čerstvém vzduchu ale zakázané nejsou.

Mění se i počty lidí pro demonstrace. Podle vládního nařízení se může sejít maximálně 100 osob, a navíc musí být ve skupinách po maximálně 20 lidech. Mezi skupinami musí být dvoumetrové rozestupy, povinné jsou roušky.

Vláda také omezila přímý kontakt veřejnosti se státní správou, a to na pouhých pět hodin dvakrát v týdnu. Trutnovská radnice ale omezila provoz městského úřadu podobným způsobem už před týdnem. Otevřeno je pouze v pondělí a středy vždy od 8 do 10 hodin a od 14 do 17 hodin. Odbor živnostenský a Odbor rozvoje města jsou ale až do pondělí 26. října uzavřené úplně. 

Úřadům ale i firmám ministr zdravotnictví doporučuje, aby umožnili co největšímu počtu zaměstnanců práci z domu, tzv. home office.

Vláda se sérií nových opatření snaží zabránit přehlcení zdravotnického systému, na které upozorňují odborníci. "I když máme jeden z nejrobustnějších zdravotnických systémů v Evropě, tak pokud bychom opatření neudělali, zdravotnický systém by zkolaboval kolem 7. až 11. listopadu," vysvětlil na dnešní tiskové konferenci po jedná vlády premiér Andrej Babiš. 

čtěte také: Počty covid odběrů rostou, špitál ruší testy samoplátců


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler