Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Počty odběrů na covid rostou, nemocnice zrušila testování samoplátcům

20. 10. 2020

page.Name
Trutnovská nemocnice zastaví covidové odběry lidem, kteří se chtějí nechat testovat na vlastní náklady. Kapacita odběrového místa je totiž aktuálně vyčerpaná. Počátkem října přitom špitál provozní dobu odběrového místa rozšířil a začal vyšetřovat i samoplátce.

Stručná informace o omezení provozu se krátce před dnešním polednem objevila na facebookovém profilu nemocnice. Kolem třetí odpoledne zprávu potvrdila i Lucie Chytilová, mluvčí krajského Zdravotnického holdingu, pod který špitál patří. "Odběry samoplátců na Covid-19 musela nemocnice dnes přerušit z důvodu aktuálně enormního zájmu o testování. Musí upřednostnit pacienty s indikací od lékaře, kapacita odběrového místa a laboratoře není nekonečná," vysvětlila.

V celém Česku v posledních dnech rapidně rostou počty testovaných. Také v trutnovském okrese jich je výrazně víc než při jarní vlně covidové epidemie. "Například včera, 19. října, provedli zdravotníci na trutnovském odběrném místě 310 odběrů, laboratoř vyšetřila téměř 400 vzorků," upřesnila Chytilová.

 čtěte také: Přibylo aktivních případů covidu, je jich 4223


Stoupá i počet lidí, kteří se telefonicky objednávají na testy. I v tomto případě musel špitál zareagovat. "Telefonní linka pro objednávání na covid testy byla od minulého týdne zahlcená. Nemocnice proto dnes vyčlenila další telefonní linku a od zítřka plánuje zprovoznit online objednávací systém," oznámila Lucie Chytilová. Nově tak můžou lidé kromě stávajícího čísla 737 231 167 využít také číslo 721 007 020.

Nemocnice trpí nejen přetížeností odběrového místa. Chybí mu v posledních dnech také zdravotnický personál, a to kvůli epidemické vlně a opatření proti jejímu šíření. "Trutnovská nemocnice je aktuálně personálně značně oslabená. V pracovní neschopnosti či na ošetřování člena rodiny je momentálně přibližně 60 zaměstnanců. Zdravotníci citelně chybí například na ortopedii a chirurgii," potvrdila mluvčí holdingu.

 čtěte také: Roušky budou od středy povinné i venku


Pomáhat proto musí například studenti zdravotnických škol. Během dneška dorazilo do trutnovské nemocnice prvních pět, další čtyři studenti by měli přijít zítra. "Budou rozhodně velkou pomocí. Vypomáhat budou převážně na covidovém oddělení," dodala Lucie Chytilová.

Samostatné covidové oddělení se dvanácti standardními lůžky zřídila trutnovská nemocnice v úterý 6. října. Umístěné je v prostoru stávajícího rehabilitačního oddělení.

 čtěte také: MHD bude kvůli covidu od středy v letním režimu


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek