Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Stále navyšujeme kapacity pro pacienty s covid-19, říká ředitel nemocnice

30. 10. 2020

page.Name
Zdravotnictví v nynější covidové době volá o pomoc. Trpí nedostatkem personálu. Jak je na tom trutnovská nemocnice? Co ji dělí od krize? Zvládají laboratoře zpracovávat odebrané vzorky? Zeptali jsme se ředitele nemocnice Miroslava Procházky.

Máte dost sester a lékařů?
Nedostatek lékařů a sester je v Oblastní nemocnici Trutnov i ve "standardním" období. V současné době se situace komplikuje zvýšenou poptávkou po poskytování zdravotní péče zejména o covid pozitivní pacienty a zároveň máme k dnešnímu dni více než 70 osob v pracovní neschopnosti z důvodu karantény, ošetřování člena rodiny a nemocí včetně zaměstnanců s pozitivními výsledky na covid. Jinými slovy nemocnice je velmi zasažena nedostatkem zvláště odborného personálu a uvítáme i dočasnou pomoc zdravotnických pracovníků.

Je nebo není tedy trutnovská nemocnice v krizi, jako jiné špitály? Co ji od krize dělí?
Pokud budeme krizí nazývat zastavení veškeré neakutní plánované péče, nedostatek zdravotnického personálu a hrozící vyčerpání lůžkových kapacit pro covidové pacienty v regionu, tak jsme v krizi. Na druhou stranu, každá krize se dá zvládnout a všichni zaměstnanci nemocnice se velmi snaží o co nejlepší zvládnutí. Každý týden zatím postupně navyšujeme kapacity pro pacienty s covid-19 a budeme v tom i nadále pokračovat, ale je to samozřejmě na úkor ostatních. Znamená to dočasné tlumení lůžkové péče méně akutních oborů i některých ambulantních provozů.

Fakultní nemocnice v Hradci už veřejně požádala současné i bývalé zdravotníky, aby jí pomohli. Budete i Vy žádat o pomoc veřejně?
Dovolím si využít této příležitosti a oslovit všechny odborné zdravotnické pracovníky v regionu, kteří mají ještě sílu a ochotu nám pomoci, aby nás kontaktovali. Jinak oslovujeme všechny zaměstnance - "dohodáře" a dílčí úvazky, kteří s námi spolupracují s žádostí o rozšíření dosavadní spolupráce.

Která oddělení musíte kvůli šíření covidu zavírat?
Sloučili jsme lůžkové kapacity ortopedie s chirurgií a dále jsme vytvořili společný lůžkový fond onkologie, gynekologie a rehabilitace. Tyto dočasné organizační změny jsme byli nuceni realizovat, abychom měli dostatek odborného zdravotnického personálu pro otevření dvou covidových oddělení.

Zvládají aktuální nápor vaše odběrové místo na covid a vaše laboratoř? Kolik vzorků v průměru denně odeberou, resp. posoudí?
Odběrové místo v pracovní dny odebírá cca 300 vzorků a o víkendech cca 200 vzorků. Požadavky, ale stále převyšují reálnou kapacitu. Průměr vyšetřených vzorků v laboratoři za posledních deset dnů je 450 vzorků za den včetně víkendových dnů a státního svátku. Kromě vzorků z odběrového místa totiž laboratoř vyšetřuje také vzorky odebrané v nemocnici Dvůr Králové nad Labem a zpracovává i odběry hospitalizovaných pacientů či klientů různých typů zdravotních a sociálních zařízení v regionu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek