Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Trutnovská nemocnice rozšíří provozní dobu odběrových míst

2. 10. 2020

page.Name
Dvě z pěti nemocnic Královéhradeckého kraje, kde jsou odběrová místa na covid-19, rozšíří od pondělí 5. října provozní dobu. Odběrový stan náchodské nemocnice bude otevřen každý den od 8:00 do 16:00, trutnovské odběrové místo jen ve všední dny od 7:00 do 15:00. Trutnovská nemocnice od pondělí opět začne vyšetřovat i samoplátce. ČTK to dnes sdělili zástupci krajských nemocnic. Zájem o vyšetření na covid-19 roste.

Provozní dobu odběrového místa k 1. říjnu rozšířila také Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, odběry pro pacienty indikované k vyšetření lékaři či hygieniky jsou tam možné denně od 7:30 do 18:30.

Ostatní odběrová místa v krajských nemocnicích zůstávají v provozu ve všední dny, a to v jičínské nemocnici od 7:30 do 10:30, v rychnovské od 7:00 do 11:00 a v nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem od 7:00 do 11:00. Na odběry je nutné se objednat na telefonu uvedeném na stránkách nemocnice, a to jak v případě pacientů indikovaných lékařem či hygienickou stanicí, tak i samoplátců. "Vyšetřování samoplátců je možné v náchodské a trutnovské nemocnici," uvedla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

V krajských nemocnicích zpracovávají vzorky laboratoře v Oblastní nemocnici Náchod a Oblastní nemocnici Trutnov. Dohromady mají kapacitu 500 vyšetřených vzorků denně, která je ale dlouhodobě překračovaná. Například ve čtvrtek 1. října vyšetřily krajské laboratoře téměř 700 vzorků, ve středu 800. Podle Chytilové proto Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje řeší přístrojové zvýšení kapacity laboratoří.

Krajské nemocnice v hradeckém kraji dosud vyčlenily pro covid-19 pozitivní pacienty 66 lůžek, z nichž 24 mají plicní ventilátory. Například 11 ventilovaných lůžek ze 24 přibylo dnes v náchodské nemocnici. "Stav se rychle mění, nemocnice reagují vždy na aktuální situaci. Funguje úzká spolupráce mezi hradeckou FN a krajskými nemocnicemi," řekla ČTK Chytilová.

Pacienty s covidem-19 jako první v kraji začala léčit hradecká FN, později se přidaly krajské nemocnice. Podle zástupců hejtmanství bylo k dnešnímu ránu v Královéhradeckém kraji 51 hospitalizovaných pacientů s covidem-19.

FN Hradec Králové měla dnes odpoledne 23 pacientů s nemocí covid-19, pět z nich bylo ve vážnějším stavu, řekl dnes ČTK náměstek ředitele hradecké FN Zdeněk Tušl.

Nejzasaženějším okresem v hradeckém kraji je Náchodsko, kde bylo dnes dopoledne přes 400 aktivních případů covidu-19, v celém kraji pak více než 1000, vyplynulo z dnešních údajů krajských hygieniků. "Situace v našem kraji je vážná, ale není kritická. Je potřeba, aby naše nemocnice, záchranáři a další složky IZS byly navzájem informovány," uvedl dnes po zasedání bezpečnostní rady kraje hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Příští týden proto kraj aktivuje stálou pracovní skupinu krizového štábu, která naposledy pracovala na jaře v první vlně epidemie. Jejím hlavním úkolem byla distribuce a nákup ochranných prostředků.

ČTK
Foto: Miloš Šálek