Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Vláda přitvrzuje: roušky budou od středy povinné i venku

19. 10. 2020

page.Name
Povinné nošení roušek venku je zpět. Vláda schválila, že od středy lidé musí nosit roušky i venku, na území obcí, pokud k sobě budou blíž než dva metry. Výjimku mají členové stejné domácnosti. Povinné nošení roušek bude i v autě, oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Dosud platila v boji s koronavirem povinnost nosit roušky ve většině uzavřených prostor a veřejné dopravě. Nyní přibylo další nařízení. Platit začne v noci z úterka na středu. Lidé se tak vrátí k nošení roušek, jako při jarní vlně epidemie. Například ve městech a obcích, pokud k sobě s dalšími lidmi budou blíž než dva metry. "Čím je chladnější počasí, tím narůstá význam roušek venku," vysvětlil Prymula. Týkat se to nebude pouze členů stejné domácnosti nebo sportovců.

Zavádí se nově také povinné nošení roušek v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo jen se členy své rodiny. "Pokud se to týká jedné rodiny, tak tam to opatření není, mohou být bez roušky,“ uvedl ministr zdravotnictví.

 čtěte také: Hejtman Štěpán měl pozitivní test na covid-19


Na doporučení odborníků dnes zareagovala také trutnovská radnice. Vyzvala občany, aby omezili sociální kontakty na minimum. "Je to prosba, není to nařízení, abychom se všichni snažili se neshlukovat, nesdružovat se, abychom zvládli chodit do práce, nakoupit si a pak se věnovali doma rodině. Dalších čtrnáct dnů až tři neděle budou klíčové," upozornil starosta města Ivan Adamec.

Vláda už v předchozích dnech zavřela restaurace a bary, školy s výjimkou mateřských a speciálních, omezila shromažďování, kulturu a sport.

 čtěte také: Vládní stop pro školy, restaurace i pití alkoholu


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler