Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Vláda rozhodla o zákazu nočního vycházení a nedělního prodeje

26. 10. 2020

page.Name
Zákaz nočního vycházení, uzavření obchodů v neděli, omezení prodeje farmářských trzích. To jsou tři nejzávažnější omezení, o kterých dnes rozhodla vláda, a která mají pomoci zmírnit šíření koronaviru.

Noční zákaz vycházení začne platit už o půlnoci z úterka na středu. Lidé by měli zůstat doma v rozmezí od 21:00 do 04:59. Výjimkou budou cesty do zaměstnání, neodkladné cesty k zajištění zdraví a majetku, a vycházky se psem, ale maximálně do 500 metrů od bydliště.

"Nové opatření má dál minimalizovat počet kontaktů mezi lidmi," oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci. Noční vycházení je zakázáno až do konce nouzového stavu, tedy do úterý 3. listopadu.

Ke zpřísnění dojde aktuálně také u maloobchodního prodeje. Zcela zakázaný bude nově nedělní prodej. V ostatní dny musí obchodníci zavírat nejpozději v osm večer a otevřít mohou nejdřív pět ráno. Výjimku mají čerpací stanice, lékárny nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, například na železničních stanicích nebo na autobusových nádražích.

"Omezení doby se nevztahuje na prodejny ve zdravotnických zařízeních a na restaurace, které budou moci pokrmy připravovat a bude možné si je vyzvedávat," upřesnil na vládní tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

 

Nově je omezený prodej na farmářských trzích. Nyní bude možné prodávat jen potraviny, ne občerstvení. Navíc se omezuje počet nakupujících, na 400 metrech čtverečních nesmí být víc než 20 lidí. Vláda upřesnila opatření u květinářských prodejen, nyní v nich smí být maximálně dva zákazníci najednou.

Vládním opatřením je rovněž nařízení, aby firmy, úřady a instituce umožnili pracovníkům takzvaný home office. Lidé by tak měli víc pracovat z domova.

Nová opatření jsou podle vlády důležitá, protože ta stávající zatím nepřinesla očekávající výsledky. „Narůstající počet nakažených ohrožuje kapacity českého zdravotnictví,“ upozornil ministr zdravotnictví Roman Prymula.

O otevření škol zatím nebylo rozhodnuto. Podle původního plánu by se měli žáci vrátit do lavic v pondělí 2. listopadu. Aktuální počty nakažených a další sledovaná čísla ale zatím nenasvědčují tomu, že by se tak mohlo stát. Vláda bude jednat o tom, zda by návrat do lavic umožnila aspoň prvňákům a druhákům ze základních škol.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler