Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Další vlna zdražování potravin nám pomůže přehodnotit priority

17. 8. 2020 Komerční sdělení

page.Name
Pandemie, příliš vlhký závěr jara, změna poptávky po ovoci a zelenině i dalších základních potravinách, komplikace na trhu práce v oblasti zemědělství i rozvozu, to vše negativně ovlivňuje ceny potravin. Tedy pro nás, spotřebitele. Letošní růst cen je enormní, dokonce i v jiných odvětvích. Které zboží zdražilo nejvíce? A jak nám současná inflace pomůže přehodnotit priority? Můžeme se takovému zdražování nějak bránit?

Cenový boom tu nemáme poprvé

Skokový růst cen. Naposledy jsme podobné zdražování zažili v prvních porevolučních letech - i když tehdy bylo ještě markantnější, neb v přechodu na tržní ekonomiku chtěli všichni najednou zbohatnout. V současnosti se na předraženém, ale cenově ustáleném českém trhu s potravinami odehrává další zemětřesení.

Potraviny zdražují napříč Trutnovskem, Královéhradeckým krajem, Českou republikou i napříč celou Evropou. Na ostatních kontinentech není situace lepší. Pandemie zasáhla celý svět a s ním jak produkci potravin, tak i výkony v dalších odvětvích, ponejvíce ve službách. 

Kde statistikové zaznamenali největší zdražování?

Podle dat evidovaných ve spotřebním koši vedeném Českým statistickým úřadem (co je spotřebitelský koš?), si ve srovnání s rokem 2019 nejvíce připlatíme za citrony, a to dokonce o celé dvě třetiny. Podobné zdražení potkalo i květák, brokolici. Jablka zdražila o polovinu své loňské ceny, česnek také. 

Čtyřicetiprocentní růst zaznamenali statistikové u ledového salátu, třetinové navýšení ceny musíme tolerovat u pomerančů a hroznů. Nejmenší navýšení zatížilo ceny oleje a jogurtu, jen o jedno procento, chléb se zdražil cca o dvě procenta. 

Takto podrobné informace si od Českého statistického úřadu vyžádal Deník.cz. Údaje o cenách byly sbírány v dubnu 2020 a jsou porovnávány s dubnem 2019. V obrázku vidíte grafické zpracování, které vzešlo právě z dílny Deníku.cz.

Zdroj: Deník.cz.
URL: https://www.denik.cz/ekonomika/potraviny-zdrazovani-ceny-obchody-20200528.html

Cenové akce teď hledáme mnohem víc

Dnes více než kdy dříve oceňujeme možnost okamžitého srovnání slevových akcí napříč všemi supermarkety, a nejen jimi. Není divu, že srovnávač slevových letáků Letákomat.cz má již tři miliony uživatelů, a že jejich počet měsíc od měsíce roste. 

My zákazníci se teď mnohem pozorněji věnujeme cenám nakupovaných potravin a cenové akce vyloženě vyhledáváme. Roste i počet obchodů ze všech odvětví, které se pustily do inzerce slevových letáků. Tím se pro nás zvyšuje šance na reálnou úsporu, neboť můžeme v rychlosti „prolétnout“ akce ve všech obchodech v okolí a zvolit ten nejvýhodnější nákup.

Jsou některé potraviny levnější než v roce 2019?

Zajásat mohou milovníci lososa, cibule nebo zelí. Meziročně tu byl totiž zaznamenán pokles cen. U zelí dokonce o více než čtvrtinu, u cibule o 15 %. Lososa koupíme o 9 % levněji, mrkev zatíží naši peněženku o 7 % méně než loni stejnou dobou. Levnější je i máslo (-4 %) nebo vejce (-1 %). I pro zlevňování vytvořili v Deníku.cz infografiku, viz obrázek 2.Zdroj: Deník.cz.
URL: https://www.denik.cz/ekonomika/potraviny-zdrazovani-ceny-obchody-20200528.html

A jak nám zdražení pomůže přehodnotit priority?

Všechno zlé je k něčemu dobré. I u tak markantního zdražování lze najít výhody. Třeba se začneme orientovat na kvalitnější potraviny (když i ty se základní kvalitou jsou drahé). Budeme sice schopní si jich koupit méně, o to menší však bude plýtvání

Pečlivěji si své nákupy budeme plánovat, což ve výsledku může znamenat i nižší celkové výdaje, než jsme měli v období před pandemií. Plánování je totiž základem úspěchu při jakémkoliv hospodaření, nejen v domácnosti.