Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Další vlna zdražování potravin nám pomůže přehodnotit priority

17. 8. 2020 Komerční sdělení

page.Name
Pandemie, příliš vlhký závěr jara, změna poptávky po ovoci a zelenině i dalších základních potravinách, komplikace na trhu práce v oblasti zemědělství i rozvozu, to vše negativně ovlivňuje ceny potravin. Tedy pro nás, spotřebitele. Letošní růst cen je enormní, dokonce i v jiných odvětvích. Které zboží zdražilo nejvíce? A jak nám současná inflace pomůže přehodnotit priority? Můžeme se takovému zdražování nějak bránit?

Cenový boom tu nemáme poprvé

Skokový růst cen. Naposledy jsme podobné zdražování zažili v prvních porevolučních letech - i když tehdy bylo ještě markantnější, neb v přechodu na tržní ekonomiku chtěli všichni najednou zbohatnout. V současnosti se na předraženém, ale cenově ustáleném českém trhu s potravinami odehrává další zemětřesení.

Potraviny zdražují napříč Trutnovskem, Královéhradeckým krajem, Českou republikou i napříč celou Evropou. Na ostatních kontinentech není situace lepší. Pandemie zasáhla celý svět a s ním jak produkci potravin, tak i výkony v dalších odvětvích, ponejvíce ve službách. 

Kde statistikové zaznamenali největší zdražování?

Podle dat evidovaných ve spotřebním koši vedeném Českým statistickým úřadem (co je spotřebitelský koš?), si ve srovnání s rokem 2019 nejvíce připlatíme za citrony, a to dokonce o celé dvě třetiny. Podobné zdražení potkalo i květák, brokolici. Jablka zdražila o polovinu své loňské ceny, česnek také. 

Čtyřicetiprocentní růst zaznamenali statistikové u ledového salátu, třetinové navýšení ceny musíme tolerovat u pomerančů a hroznů. Nejmenší navýšení zatížilo ceny oleje a jogurtu, jen o jedno procento, chléb se zdražil cca o dvě procenta. 

Takto podrobné informace si od Českého statistického úřadu vyžádal Deník.cz. Údaje o cenách byly sbírány v dubnu 2020 a jsou porovnávány s dubnem 2019. V obrázku vidíte grafické zpracování, které vzešlo právě z dílny Deníku.cz.

Zdroj: Deník.cz.
URL: https://www.denik.cz/ekonomika/potraviny-zdrazovani-ceny-obchody-20200528.html

Cenové akce teď hledáme mnohem víc

Dnes více než kdy dříve oceňujeme možnost okamžitého srovnání slevových akcí napříč všemi supermarkety, a nejen jimi. Není divu, že srovnávač slevových letáků Letákomat.cz má již tři miliony uživatelů, a že jejich počet měsíc od měsíce roste. 

My zákazníci se teď mnohem pozorněji věnujeme cenám nakupovaných potravin a cenové akce vyloženě vyhledáváme. Roste i počet obchodů ze všech odvětví, které se pustily do inzerce slevových letáků. Tím se pro nás zvyšuje šance na reálnou úsporu, neboť můžeme v rychlosti „prolétnout“ akce ve všech obchodech v okolí a zvolit ten nejvýhodnější nákup.

Jsou některé potraviny levnější než v roce 2019?

Zajásat mohou milovníci lososa, cibule nebo zelí. Meziročně tu byl totiž zaznamenán pokles cen. U zelí dokonce o více než čtvrtinu, u cibule o 15 %. Lososa koupíme o 9 % levněji, mrkev zatíží naši peněženku o 7 % méně než loni stejnou dobou. Levnější je i máslo (-4 %) nebo vejce (-1 %). I pro zlevňování vytvořili v Deníku.cz infografiku, viz obrázek 2.Zdroj: Deník.cz.
URL: https://www.denik.cz/ekonomika/potraviny-zdrazovani-ceny-obchody-20200528.html

A jak nám zdražení pomůže přehodnotit priority?

Všechno zlé je k něčemu dobré. I u tak markantního zdražování lze najít výhody. Třeba se začneme orientovat na kvalitnější potraviny (když i ty se základní kvalitou jsou drahé). Budeme sice schopní si jich koupit méně, o to menší však bude plýtvání

Pečlivěji si své nákupy budeme plánovat, což ve výsledku může znamenat i nižší celkové výdaje, než jsme měli v období před pandemií. Plánování je totiž základem úspěchu při jakémkoliv hospodaření, nejen v domácnosti.