Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Dolníky a Oblanov - Dolce jsou bez pitné vody. Kontaminoval ji rozvodněný potok

21. 8. 2020

page.Name
Týden po přívalovém dešti se ukázalo, že rozvodněný Dolnický potok v Trutnově způsobil škody nejen na majetku obyvatel části Dolníky a Oblanov - Dolce. Poničil také zdroj pitné vody. Vodohospodáři sice intenzivně pracují na jeho čištění, ale hygienici vodu aktuálně prohlásili za nepitnou. Pro pitnou vodu musí lidé do přistavených cisteren.

Problémy způsobil liják z minulého pátku. Voda z rozvodněného potoka, který teče z Bojiště směrem do Dolců, se dostala i do nedalekého zdroje pitné vody. "Následně se prokázalo, že zdroj je vodou z potoka kontaminovaný," potvrdil Josef Moravec, ředitel trutnovské firmy Vodovody a kanalizace.

Hygienici ihned vydali zákaz používání vody k pití, vaření, přípravě jídel a nápojů, k péči o tělo, k čištění předmětů, které se dostávají do styku s potravinami nebo lidským tělem. "Zakázali jsme používání vody jako pitné v městské části Dolníky a Oblanov - Dolce," oznámila mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci králové Veronika Krejčí.

Vodohospodáři už zdroj vyčerpali a vyčistili, propláchli potrubí, a opakovaně dováží vodu do vodojemu na Oblanově. "Proplachujeme tím celý řád, ale bakterie se drží v potrubí dlouho, i když je propláchnuté," vysvětlil Moravec. Kdy se podaří zdroj a potrubí zbavit všech bakterií, není jasné. "Pracujeme na tom, aby se to vyčistilo co nejdřív. Možná už příští týden by to mohlo být v pořádku," naznačil Josef Moravec.

Zatím je ale v potrubí ještě stále příliš velké množství nežádoucích bakterií. "Provozovatel musí prokázat zdravotní nezávadnost vody," odpověděla mluvčí hygieniků na dotaz, kdy lidem v okrajové části města opět poteče z kohoutků pitná voda.

Zatím si musí vystačit s vodou z cisteren. Jedna je trvale, jako stabilní umístěná "na náměstíčku" mezi rybníky. Druhá je mobilní. "Navážíme s ní vodu do vodojemu na Oblanově, aby se proplachoval. Když má cisterna volno, projíždí Dolcemi. Zatroubí, zastaví a počká, než se lidé naberou vodu. Pak pokračuje zase dál," upřesnil Josef Moravec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Městská policie Trutnov