Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Každý výšlap nemusí být dřina: tipy, jak si ulehčit výlet do Krkonoš

26. 8. 2020 Komerční sdělení

page.Name
Léto vyzývá k častým výletům a na obyvatele Trutnova čekají v blízkém sousedství Krkonoše. Kdo nepokořil Sněžku, jako by nežil. Turistika v dnešní době ale už dávno nemusí znamenat namáhavý výšlap doprovázený puchýři na nohách a bolavými zády. Víte, jak si takové výlety zpříjemnit?

Kdo je připraven, není překvapen

Alfou a omegou při přípravách na výlet je zjistit si počasí - ideální je zkontrolovat předpověď ráno před výšlapem. Pomoci mohou také webkamery, díky kterým zjistíte aktuální reálný stav na jednotlivých místech.

Pokud víte, že vás čeká slunečné počasí, nepodceňte oblečení. Vybírejte ze savých materiálů, které pohltí pot a nebudete se díky nim „vařit ve vlastní šťávě“. V obchodě se dívejte po označení „funkční“. Pokud se navíc chystáte na horolezectví, hledejte v sekci, kde se uvádí odolnost materiálu vůči oděru.

Objevují-li se v předpovědi mraky a srážky, vezměte si s sebou bundu z tenkého, ale dobrého izolačního materiálu. V současné době je velkým boomem materiál fleece. Jde o měkkou vlasovou pleteninu, která je výrazně levnější než vlněný materiál, ale její izolační schopnosti jsou téměř totožné. Nízká cena i hmotnost materiálu si vybojovala oblíbenost u mnoha turistických nadšenců.

Co dělat, když vás potká průtrž mračen? Ve sportovních obchodech naleznete pláštěnky, které jsou z tenkého materiálu a v batohu tak nezaberou moc místa. Pod pláštěnku ve stylu ponča můžete schovat celý batoh a nic vám tak cestou nezmokne.

Pokud vás ale před výletem zastihne opravdu mizerné počasí, nemusíte zůstat sedět doma. Zkuste vybrat aktivitu v jiné oblasti, kde se může počasí lišit, případně změňte plány úplně a zvolte nějakou indoorovou zábavu. Okolí Trutnova nabízí spoustu zajímavých atrakcí.

Nejsou boty jako boty

Klasické botasky nechte doma. Na hory potřebujete boty s označením outdoor - tedy takové, které jsou určené pro venkovní aktivity. Specializované obchody mají navíc boty rozděleny do kategorií podle toho, jak náročný výšlap vás čeká. Platí, že s čím náročnějším terénem se budete potýkat, tím pevnější a těžší boty potřebujete.

Proč nemůžete použít klasické sportovní boty? Problém může nastat hned u podrážky. Na horách potřebujete jednoznačně takový materiál, který vám nepodklouzne ani na mokrém povrchu. Navíc musí být podrážka dostatečně silná, abyste necítili každý kámen.

Chůze po cestě nebo po kamenech není pro naše klouby zrovna ideální, proto mají turistické boty mezipodešev, která má tlumící schopnosti. A abyste se vyhnuli puchýřům, potřebujete mít botu správně upevněnou. To u outdoorové obuvi zajišťuje stažení blízko špičky a pevné ukotvení paty. Tyto vlastnosti splňují nízké trekové boty. Pokud půjdete po nerovném kamenitém povrchu, na kterém hrozí podvrtnutí nohy, lepšími jsou v tomto případě vysoké trekovky, nazývané také pohorky. Celkově se hodí pro delší cesty s větší zátěží.

Myslete i na nejmenší turisty

Děti dosažení vrcholu u výšlapu nemotivuje tak jako dospělé. Co dělat, aby po celou dobu výletu nebručely, že je to nebaví a bolí je nohy? Musíte přijít na způsob, jak jim průběh cesty udělat zajímavý. Po každém kilometru je třeba můžete odměnit sladkostí nebo oblíbeným ovocem. Aby se vám ale jídlo nerozteklo po celém batohu, vše dobře zabalte. Ideální je použít praktické svačinové boxy, které najdete v akčním letáku Pepco za 35 nebo 50 Kč.

Zda je svůj náklad necháte nést samotné, nebo vše přibalíte do svého batohu, je na vás. Tak jako tak ale vyrážejte s batohem s dostatečnou nosností, nízkou váhou a vyztuženými zády. Praktické jsou také přední kapsy na popruzích, do kterých můžete umístit často používané drobnosti.