Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Porodnice je zavřená, znovu otevře v září

3. 8. 2020

page.Name
Jak trutnovská nemocnice avizovala, tak nyní učinila. Na měsíc zavřela porodnici. Důvodem je nedostatek lékařského personálu. V září ji ale chce znovu otevřít, potvrdil dnes ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Gynekologicko-porodnické oddělení nemá aktuálně dost lékařů. Proto je dočasně zavřené. "V srpnu je porodnice zavřená, doufáme, že znovu otevřeme v září," prohlásil Procházka.

Slovíčko "doufáme" v ředitelově větě upozorňuje na krutou realitu současného zdravotnictví. Lékařů je málo. "Nejsou lékaři - gynekologové, kteří by neměli práci," upozornil Procházka v červnovém rozhovoru pro Trutnovinky.cz (více čte zde).

Stále vyjednává spolupráci jak s místními lékaři, kteří mají vlastní ordinace, tak i s královéhradeckou fakultní nemocnicí. "Doufáme, že i díky tomu poskládáme celotýdenní činnost tak, aby byla dostatečně zabezpečená a bezpečná pro všechny pacientky, kterým službu budeme nabízet," naznačil, jak by mohla trutnovská porodnice dočasně fungovat.

Pro dlouhodobé fungování ale shání lékaře na plný úvazek. A to i na dosud neobsazený post primáře. Oddělení dočasně vede jako zastupující primář dlouholetý zkušený porodník Pavel Růžička. "Málokdo chce nést odpovědnost za chod celého oddělení. Pokud je někdo zdatný lékař, tak chce dělat primárně medicínu. Administrativní nebo manažerskou činnost rád přenechá někomu jinému," upozornil Procházka na všeobecně minimální zájem o primářský post.

Když už se nebude v srpnu v nemocnici rodit, pustí se do práce aspoň stavbaři. "Využijeme uzavření porodnice k realizaci některých stavebně technických úprav, které jsme původně plánovali až na příští rok," dodal ředitel špitálu Miroslav Procházka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz