Středa

14. dubna 2021

Nyní

Zítra

Svátek má

Trutnov nezapomněl na smutné události ze srpna 1968

21. 8. 2020

Trutnov nezapomněl na smutné události ze srpna 1968 38 snímků
Sice jen v počtu 25 lidí, ale přece jen si i Trutnov dnes připomněl události z 21. srpna 1968. V den, kdy nám před 52 lety vstoupila okupační vojska Varšavské smlouvy, se naše město proměnilo v jedno z nejznámějších českých středisek vzdoru.

Komorní setkání se uskutečnilo dnes odpoledne v městském parku. Vystřídalo se při něm pět řečníků. Zazněla například dobová fakta, ale také vzpomínky pamětníků, někdy zprostředkované jejich potomky. Mluvilo se o hrdinech, kteří se nenechali zlomit a kladli invazním vojskům odpor.

Zpívaly se písně Karla Kryla či Waldemara Matušky, i česká hymna. Vystavené fotografie připomínaly klíčové momenty a události na Trutnovsku. "Zní to sice jako klišé, ale kdo nezná minulost, tak se neumí zorientovat v současnosti," prohlásila jedna z mluvčích Renata Lantová.

Okupace spřátelenými armádami socialistických států v srpnu 1968 je dodnes považována za přepadení a nezákonnou vojenskou agresi. Po ní nastala v naší republice tvrdá normalizace. "Chtěli jsme projevit úctu všem, kteří bojovali, trpěli, nebo dokonce padli. Jestli se nás sešlo dvacet nebo třicet je jedno. Není to o počtu, ale o pocitu. Někdo si takové události chce připomínat jen sám pro sebe, někdo je chce sdílet s dalšími lidmi," dodala Renata Lantová.

Trutnovští se v srpnu 1968 postavili k invazi vojsk Varšavské smlouvy po svém. Stavěli barikády, měnili směrovky v ulicích a strhli sovětský tank z podstavce před okresním národním výborem. Prosluli rovněž vyhlášením statutu Trutnov - mrtvé město. Protest byl tak silný, že o něm dokonce informovali agenti KGB ve zprávách pro moskevské ústředí.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml, Bohdan Holomíček, Josef Wenke, Karel Hybner, František Pozděna, Jiří Jahoda a Státní okresní archiv v Trutnově