Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Trutnov nezapomněl na smutné události ze srpna 1968

21. 8. 2020

Trutnov nezapomněl na smutné události ze srpna 1968 0 snímků
Sice jen v počtu 25 lidí, ale přece jen si i Trutnov dnes připomněl události z 21. srpna 1968. V den, kdy nám před 52 lety vstoupila okupační vojska Varšavské smlouvy, se naše město proměnilo v jedno z nejznámějších českých středisek vzdoru.

Komorní setkání se uskutečnilo dnes odpoledne v městském parku. Vystřídalo se při něm pět řečníků. Zazněla například dobová fakta, ale také vzpomínky pamětníků, někdy zprostředkované jejich potomky. Mluvilo se o hrdinech, kteří se nenechali zlomit a kladli invazním vojskům odpor.

Zpívaly se písně Karla Kryla či Waldemara Matušky, i česká hymna. Vystavené fotografie připomínaly klíčové momenty a události na Trutnovsku. "Zní to sice jako klišé, ale kdo nezná minulost, tak se neumí zorientovat v současnosti," prohlásila jedna z mluvčích Renata Lantová.

Okupace spřátelenými armádami socialistických států v srpnu 1968 je dodnes považována za přepadení a nezákonnou vojenskou agresi. Po ní nastala v naší republice tvrdá normalizace. "Chtěli jsme projevit úctu všem, kteří bojovali, trpěli, nebo dokonce padli. Jestli se nás sešlo dvacet nebo třicet je jedno. Není to o počtu, ale o pocitu. Někdo si takové události chce připomínat jen sám pro sebe, někdo je chce sdílet s dalšími lidmi," dodala Renata Lantová.

Trutnovští se v srpnu 1968 postavili k invazi vojsk Varšavské smlouvy po svém. Stavěli barikády, měnili směrovky v ulicích a strhli sovětský tank z podstavce před okresním národním výborem. Prosluli rovněž vyhlášením statutu Trutnov - mrtvé město. Protest byl tak silný, že o něm dokonce informovali agenti KGB ve zprávách pro moskevské ústředí.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml, Bohdan Holomíček, Josef Wenke, Karel Hybner, František Pozděna, Jiří Jahoda a Státní okresní archiv v Trutnově