Neděle

16. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Chřipková epidemie stále trvá, hlásí hygienici

17. 2. 2020

page.Name
Nemocných s chřipkou mírně přibylo, takže epidemie i nadále trvá. Tak se dají stručně shrnout aktuální vyjádření hygieniků.

Aktuálně evidují v hradeckém kraji celkem 1685 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Před dvěma týdny byl počet nemocných na čísle 1670. „Aktuální situaci hodnotíme jako pokračující epidemii akutních respiračních onemocnění smíšeného nechřipkového a chřipkového původu,“ uvedli na webových stránkách krajští hygienici.

Nejvyšší nemocnost je v kraji stále na Hradecku, naopak nejméně nemocných bylo nahlášeno z Rychnovska. „V letošním roce máme k dnešnímu dni nahlášeno celkem 26 případů klinicky závažných onemocnění chřipkou, z toho jedno úmrtí,“ upřesnili hygienici.

Kvůli chřipce vyhlásila většinou nemocnice zákaz návštěv. Včetně té trutnovské, kde zákaz platí až do odvolání.

Podle hlavní hygieničky ČR Evy Gottvaldové stále v Česku probíhá plošná chřipková epidemie. „Cirkuluje převážně virus chřipky typu A,“ sdělila.

Pokles nemocnosti je evidován ve všech krajích a ve všech věkových skupinách kromě dospělých ve věkové skupině nad 65 let věku se nemocnost téměř nemění. Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Moravskoslezského, Jihomoravského a Plzeňského.

„Doporučujeme občanům, pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku a po cestě hromadnou dopravou si vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozornila Gottvaldová.

Chřipková epidemie probíhá ve většině evropských zemí. Převažuje výskyt chřipky typu A, pouze čtyři země hlásí dominanci B typu viru chřipky. V osmi zemích cirkulují oba typy chřipky, tj. A i B.

(pac, tz-hy, min)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml