Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Dobrovolní hasiči mají za sebou přelomový rok

7. 2. 2020

Dobrovolní hasiči mají za sebou přelomový rok 0 snímků
Do kroniky Sboru dobrovolných hasičů v Horním Starém Městě přibylo loni několik zajímavých zápisů. Byli povoláni k 69 zásahům, do klubu mladých hasičů přibrali 20 nových členů a hlavně – od léta sídlí v nových moderních prostorách.

Velká garáž pro tři nákladní auta, dva sklady, dílna, 14 metrů vysoká věž na sušení hadic, dvě šatny - čistá a špinavá, které propojuje hygienická smyčka v podobě sprchových koutů, umyvadel a místa na mytí výstroje, dále technická místnost, prádelna, sociální zařízení, velitelská místnost, velká učebna, kuchyňka a podél budovy zastřešené venkovní posezení. To vše loni získali hasiči díky nové zbrojnici.

„Senzace. Je tady úplně všechno, co jsme chtěli. Myslím, že v současné době máme jedno z nejlepších zázemí v kraji,“ lebedil si v srpnu po slavnostním otevření starosta dobrovolných hasičů Jiří Chrtek.

Novou zbrojnici se povedlo postavit za 26 milionů korun. Zhruba 22 milionů poskytla Evropská unie, zbytek uhradilo město. „Dále nám koupilo nové vybavení a novou výstroj, tedy třináct zásahových přileb Dräger HPS 7000,“ pochválil Chrtek.

„Chtěli jsme dobrovolným hasičům zajistit potřebné zázemí, aby jednotka měla co nejlepší podmínky pro rychlý výjezd složek Integrovaného záchranného systému k mimořádné události. Odvádějí skvělou práci a nové prostory si rozhodně zasloužili,“ vysvětlil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Sbor má aktuálně 64 členů. Polovina, tedy 32, je ve věku nad 18 let. Z toho 17 hasičů patří k výjezdové jednotce města Trutnova. „Činnost jednotky nejsou jen zásahy, je to i odborná příprava členů jednotky, výcvik, údržba techniky a objektu hasičské zbrojnice. K této činnosti je zapotřebí mnoho času a také lidí ochotných se podílet na této společné práci,“ upřesnil Jiří Chrtek.

Loni byla výjezdová jednotka povolána k 69 událostem. „Jako v předešlých letech převažují požáry, kterých bylo celkem 36. Dále byla naše jednotka povolána k 19 zásahům technického charakteru, jako čerpání vody a odstraňování nebezpečných stavů, k 9 planým poplachům a jednou jsme vyjeli k dopravní nehodě, jednalo se o srážku dvou větroňů,“ spočítal starosta hasičů.

Dalším úspěchem sboru byla v roce 2019 registrace 20 nových členů v kroužku mladých hasičů. Ten tak v současnosti čítá 32 dětí, které se pravidelně scházejí každý čtvrtek a trénují uzle, topografické značky, zdravovědu, požární útok, běh na 60 metrů s překážkami, zkrátka vše, co využijí na závodech. Loni mladí startovali na 21 soutěžích.

(pac, tz-mde)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek