Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Nechceme sestry využívat na úklid, ale na kvalifikovanou práci

18. 2. 2020

page.Name
Velkou diskusi spustila na sociálních sítích zpráva, že vysokoškolsky vzdělané sestry musí v trutnovské nemocnici uklízet a mýt nádobí. Zveřejnil ji zpravodajský server DeníkN, s odkazem na výpověď zaměstnanců oddělení JIP. Ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka v rozhovoru pro Trutnovinky upřesňuje, co se aktuálně v nemocnici odehrává.

Z článku vyznělo, že vysokoškolsky vzdělané sestry musely pracovat jako uklízečky. Je to pravda?
Pokud vím, tak nikdo z lidí zachycených na fotografiích v článku není vysokoškolsky vzdělaný. Na druhou stranu nevylučuji, že se sestra, která má vysokoškolské vzdělání, mohla ocitnout v situaci, kdy bylo potřeba uklidit, a nebyla k dispozici uklízečka. Na druhou stranu nemám potvrzeno, že se to skutečně stalo.

Proč došlo k situaci, že musí sestry zaskakovat za uklízečky?
Situace se vyhrotila na přelomu ledna a února, kdy nastal souběh několika okolností. V listopadu a v prosinci nám dalo několik uklízeček výpověď. V lednu pak třináct z těch, které nám zůstaly, nastoupilo do pracovní neschopnosti. To byl velký výpadek, který zapříčinil situaci, že nebylo dost pracovníků o víkendových službách. Celkově máme v nemocnici 55 míst na pozici pracovníka úklidové služby, což je za normálních okolností dostatek.

Takže není pravda, že byste se snažili ušetřit právě na uklízečkách?
To můžu jednoznačně dementovat. Za poslední rok a půl jsme nepropustili žádnou uklízečku z organizačních důvodů. Za posledních šest měsíců nám odešlo devět uklízeček, za stejné období jsme čtyři nabrali a zároveň nyní máme pět uklízeček v režimu nástupu. Nemůžeme přijmout člověka rovnou z ulice. Aby k nám mohl pracovník úklidu nastoupit, musí projít zdravotní prohlídkou a musí mít také očkování proti žloutence, aby mohl pracovat s nebezpečnými odpady.

Jak dlouho tedy celý proces přijetí uklízečky trvá?
Přibližně měsíc, očkování se provádí ve dvou dávkách, čekáme často také na termín zdravotní prohlídky. Momentálně například máme od ledna rozjednané uklízečky do nástupu, ale protože v lednu dostaly teprve první dávku vakcíny a druhou dostanou až v druhé půlce února, tak můžou nastoupit až od 1. března. Proto nám vznikla měsíční mezera, kdy jsme nebyli schopni dostatečně rychle zareagovat z hlediska nástupu a odchodu zaměstnanců a souběžně k tomu přibyly větší počty práce neschopných.

A k takové situaci došlo na oddělení, které patří k JIP?
Na celé oddělení jsme měli tři uklízečky, z toho dvě daly výpověď, jedna ke konci listopadu a druhá ke konci prosince. Třetí je dlouhodobě nemocná. Přesunuli jsme tam paní z jiného oddělení. Na únor tam dílčím způsobem přesouváme uklízečky z jiných oddělení, ale díky tomu, že i na jejich kmenových odděleních je vysoká nemocnost, máme omezené možnosti. K 1. březnu by na dané oddělení měla nastoupit již rozjednaná uklízečka, která čeká na druhou část očkování.

Takže situace s uklízečkami je nelichotivá i na jiných odděleních?
Situace není úplně ideální, ale není tragická. Aktuálně nám chybí pět uklízeček, ale všechny už jsou v režimu nabírání. Z celkového počtu 55 to není nic tragického. Pokud k tomu ale přidáte ještě třináct aktuálně nemocných, tak to už je výrazné číslo. Krátkodobě jsme se dostali do problému, ale z hlediska dlouhodobého problém nepociťujeme.

Jak dlouho ten současný stav trvá?
Asi od poloviny ledna. Ale chtěl bych ještě říct, že v onom článku byla zmiňovaná také tři oddělení: gynekologie, chirurgie a mikrobiologie. Třeba na gynekologicko-porodnickém oddělení se snažíme od maminek získat rychlou, zpětnou reakci a tam víme, že velmi chválí i úklid. Nepředpokládám, že by se to mělo změnit ze dne na den, ale vrchní sestry, se kterými jsem mluvil v pondělí, se cítily dotčené, že někdo zmiňuje jejich oddělení, přestože ony to tak nevnímají.

Dobře, pojďme k sestrám. Dlouho studují, a pak myjí nádobí nebo uklízejí, upozornil článek.
Situace je taková, že nedostatek sester je výrazně větší, než uklízeček. Sestry se nám shání daleko hůř, takže i z pragmatického hlediska by od nás bylo neefektivní a výrazně dražší pracovní sílu sester používat na úklid a nekvalifikovanou práci. To samozřejmě není primární záměr, ani to nemají v náplni práce. Na druhou stranu připouštím, že to ve výjimečné situaci mohlo nastat. Kvalifikované práce sester si vážíme, podporujeme jejich vzdělání, děláme maximum proto, aby je práce u nás naplňovala.   

Titulek článku vám asi moc nepomohl v časech, kdy se snažíte shánět sestry, kde se dá.
Mnoho dobré služby nám neudělal, na druhé straně je to subjektivní vnímání. Paradoxně hodně našich zaměstnanců to vnímá jako poškození svého dobrého jména. Drtivá většina lidí tady odvádí práci skvělým způsobem a vidí za sebou pozitivní posuny. V pondělí se ke mně nejprve dostal článek, jak to neděláme úplně dobře, a půl hodiny na to mi přišlo písemné poděkování od pána, který tady ležel na dvou odděleních – rehabilitaci a ortopedii, a děkoval za skvělý přístup a kvalitní péči. Nemocnice se posouvá k lepšímu, děkovných dopisů chodí čím dál tím víc. A na příkladu porodnice: Když vám maminky z 302 dotazníků ve 301 napíší, že by doporučily naši porodnici známým a kamarádkám, případně by se sem vrátily, tak to považuji za velmi silné číslo. Potvrzuje to i růst porodů, loni jsme měli rekordní čísla, i letos už máme přes sto porodů. A maminky si můžou vybírat, nejdou k nám s akutními problémy.

Máte vysvětlení, proč zaměstnanci o situaci informovali ministerstvo zdravotnictví, a ne vás, případně kraj, jakožto zřizovatele nemocnice?
Nemám pro to vysvětlení. Možná mohli vnímat tu aktuální situaci tak, že ji neřešíme dostatečně rychle, že nové pracovníky hned nenabereme a že řešení situace je tedy z jejich pohledu pomalé. Ale ono to rychleji řešit nejde.

Dostanou sestry za úklid nad rámec své práce nějaké odměny?
Každá vrchní nebo staniční sestra má možnost navrhnout zvýhodnění svých podřízených formou odměny za předchozí období se zdůvodněním. Jsou v tom většinou právě zástupy za chybějícího kolegu nebo kolegyni a zohledňuje se to v jednorázových odměnách.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek