Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

ŘSD by mohlo mít v Trutnově kvůli D11 kancelář, navrhuje starosta

11. 2. 2020

page.Name
První jednání má za sebou pracovní skupina pro dopravu při Komisi pro strategický rozvoj města Trutnova, kterou radnice zřídila na konci loňského roku. Podle očekávání se hovořilo zejména o dálnici a Špitálském mostu.

Právě aktuální problémy související se stavbou dálnice D11 byly jedním z klíčových impulzů pro založení nové pracovní skupiny. „Rozhodně se u nás projeví fakt, že v Polsku bude rychlostní komunikace svedena k našim hranicím, ale D11 bude dostavena o několik let později. Trutnov se musí připravit na řadu komplikací,“ připomíná trutnovský starosta Ivan Adamec.

Lidé v Trutnově a několika dalších městech a obcích se obávají nárůstu dopravy z Polska a tím pádem zhoršení bezpečnosti a plynulosti na místních silnicích. Navíc mají pochybnosti o průběhu samostatné stavby D11.

„Dovedu si představit, že jednou týdně bude na městský úřad dojíždět pracovník Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), kterému poskytneme potřebné prostory a zázemí tak, aby byl k dispozici našim občanům a jejich dotazům souvisejícím s výstavbou dálnice. Zkusíme jim takové řešení navrhnout,“ naznačil starosta.

 čtěte také: Musíme zrychlit, jinak budou problémy, přiznal ministr


Při prvním jednání pracovní skupiny se diskutovalo také o úpravě Špitálského mostu, kde by město rádo prosadilo změnu problematického křížení frekventované silnice a stezky pro pěší, cyklisty a inline bruslaře. „Je nutné intenzivně jednat s ŘSD a neustupovat z požadavku na vytvoření náplavky podél Úpy. A to i za cenu, že se město na této akci bude finančně podílet. Na prvním místě je bezpečnost obyvatel a plynulá doprava,“ zdůraznil Adamec.

Hovořilo se také o situaci s parkováním ve městě a možnosti rozšíření parkoviště naproti trutnovské nemocnici či o opravě silnice v ulici Nad Jezem. Komise rovněž navrhla sčítání dopravy na 15 vytipovaných místech, aby se ukázal aktuální stav a intenzita dopravy ve městě. Čísla pak město může využít v chystaných projektech.

Pracovní skupinu pro dopravu zatím tvoří deset členů z řad vedení města, úředníků, architektů a odborné veřejnosti. „Počet není uzavřený, uvítáme další aktivní zájemce o řešení problémů v dopravě z řad odborné veřejnosti,“ dodal trutnovský starosta Ivan Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz