Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Škola postaví novou Bažinu, peníze chce získat i ve veřejné sbírce

4. 2. 2020

Škola postaví novou Bažinu, peníze chce získat i ve veřejné sbírce 11 snímků
Na místě vyhořelé chaty Bažina v Peci pod Sněžkou by měla do tří let vyrůst nová chata. Trutnovská Základní škola kpt. Jaroše (coby vlastník) se totiž definitivně rozhodla, že ji obnoví. Peníze, které budou na stavbu potřeba, chce shánět i ve veřejní sbírce. Dnes oznámila číslo transparentního účtu a první dárci už poslali peníze.

Horská chata s číslem popisným 7 na Javoru shořela v půlce prosince. A stále není jasné proč. „Do současné doby nevíme, jestli to bylo špatnou elektřinou, cizím zaviněním nebo špatným komínem. Zatím nám to nedokázal nikdo říct, protože chalupa skutečně shořela úplně do základů,“ uvedl ředitel školy Jiří Paták.

Jasné je od včerejška ale to, že škola se definitivně pouští do obnovy. Na stejném místě chce vystavět chalupu podobných rozměrů a s přibližně stejnou kapacitou 30 až 35 lůžek. A opět v ní hodlá poskytovat zázemí především pro školní lyžařské výcviky a kurzy.

„Chceme dětem opět poskytnout komfort, který chalupa umožňovala. Je potřeba, aby děti na hory jezdily, naučily se lyžovat, ale nejen to. Na horách zažívají i spoustu jiných atrakcí, další výcviky a společné pobyty,“ zdůraznil Paták.

 

Jenže, vybudovat horskou chalupu v krkonošském stylu u sjezdovky Javor bude stát velké peníze. „Odhadujeme tu částku někde mezi sedmi až deseti miliony korun. Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby stačilo sedm milionů korun, ale to je jen přání, uvidíme, co se skutečně podaří navrhnout a postavit,“ řekl Jiří Paták.

Valnou část investice by mohla pokrýt pojistka z vyhořelé Bažiny. „Pojišťovna se snaží o plnění v plné výši, čili něco kolem pěti milionů korun. Zbytek bychom rádi získali ve veřejné sbírce,“ upřesnil ředitel.

Při dnešním slavnostním vyhlášení sbírky už se dokonce přihlásili první dárci. Trutnovský starosta a poslanec Ivan Adamec věnoval na novou chatu deset tisíc korun. „Podporuji podobné aktivity, i moje děti absolvovaly několikrát Bažinu,“ vysvětlil chvilku předtím, než poslal mobilem peníze na školní účet.

Podnikatelka, právnička a majitelka Luční boudy Klára Sovová přispěla částkou 50 tisíc korun. „Pokud navíc bude pan ředitel potřebovat nějakou pomoc, zejména se stavebním právem, jsme připravena bez nároku na jakoukoli odměnu pomoci s jakýmkoli formulářem, který si může stavební úřad vymyslet,“ prohlásila.

Během letošního roku by se měla stavba chalupy připravit, v příštím roce by se mohlo začít stavět. „Věříme, že hotovo bude do tří let,“ naznačil ředitel Paták. Do té doby budou žáci Základní školy kpt. Jaroše jezdit na lyžařské výcviky jinam. „Letošní sedmáci pojedou na Pomezní boudy, na hotel Trautenberk,“ doplnil.

čtěte také: V Peci shořela školní chata Bažina


Chatu Bažina získal Trutnov krátce po Sametové revoluci 1989 od někdejšího Stavoprojektu. Nejdříve se o ni staral sportovní klub při Základní škole Komenského, před dvaceti lety ji převzala Základní škola kpt. Jaroše. Kromě zdejších školáků ji využívaly i děti z jiných škol po celé republice. Podle odhadů v ní prožily lyžařský výcvik více než dva tisíce dětí. V prosinci 2019 chata shořela.

 transparentní účet pro novou Bažinu: 232871948/0600


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Video: ZŠ kpt. Jaroše, Miloš Šálek