Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Stromy zlomené orkánem omezily dopravu, platí zákaz vstupu do parku

10. 2. 2020

Stromy zlomené orkánem omezily dopravu, platí zákaz vstupu do parku 0 snímků
Po třinácté hodině se naším městem prohnal orkán. Během deseti minut povalil nebo přerazil několik stromů a větví, převrátil popelnice, ale větší škody zatím hlášeny nejsou. Na některých místech omezily popadané stromy dopravu. Dočasně zavřený je městský park a lesopark.

Meteorology předpovídaný vichr Trutnovem a hradeckým krajem prosvištěl dnes odpoledne. „Za uplynulou hodinu přijali operátoři linky 112 hlášení o asi 200 událostech v kraji, které souvisí se silným větrem. Většina z nich je na Trutnovsku, Jičínsku a Náchodsku. V drtivé většině jde o popadané stromy,“ hlásila ve 14 hodin mluvčí hasičů Martina Götzová.

Po městě padaly stromy například v Poříčí u náměstí a u Autosajmu, v centru v ulicích Čs. armády a Komenského, v Horním Starém Městě na Horské ulici. „Místy samozřejmě s omezením dopravy, než se povedlo hasičům nebo technickým službám stromy či větve z cest odklidit,“ hlásil krátce před 14. hodinou velitel městské policie Radek Svoboda.


Strážníci obdrželi desítky oznámení na pády stromů, převrácené kontejnery, či vyvrácené dopravní značky. „Ale také na utržení střechy na Zelené louce, pády větví na ploty, veřejné osvětlení či elektrické vedení. Hlášení o zranění osob ale neevidujeme,“ doplnil Svoboda.

Po Kryblici létaly přes zahrady rodinných domů například trampolína (u nemocnice) a makrolon ze skleníku (Zahradní město).

Strom poškodil osobní auto v Poříčí, žádné větší škody ale dosud nejsou hlášeny. Stejně tak ani výpadky elektrického proudu, ke kterým dnes docházelo v jiných částech republiky zasažených orkánem. V kraji bylo podle ČEZu bez proudu asi 46 tisíc odběratelů. "Řešíme 51 poruch na vedení vysokého napětí," oznámila mluvčí ČEZU Šárka Lapáčková Beránková.

Městské Lesy a parky Trutnov vyhlásily zákaz vstupu do městského parku a lesoparku, kde také padla k zemi řada stromů. Například u dračí fontány, nebo na vrchu Šibeník jen pár metrů od pomníku generála Gablenze. „Ne všechny zlomené nebo prasklé větve už můžou být na zemi. Mohou spadnout až později, i když už nebude foukat silný vítr,“ prohlásil Jaroslav Semerák, ředitel trutnovských Lesů a parků.

Podle meteorologů je sice orkán už mimo naše území, přesto ale lesníci doporučují velkou obezřetnost. „Ve vlastním zájmu by lidé nyní neměli chodit pod stromy,“ varoval Semerák.Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Facebook, Milan Chadraba, Trutnováci; Městská policie Trutnov, Miloš Šálek