Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

10°

Svátek má

Trutnov nechá opravit mobiliář poříčského kostela sv. Petra a Pavla

26. 2. 2020

page.Name
Částku 800 tisíc korun vyčlení město na opravu mobiliáře v kostele sv. Petra a Pavla na Lípovém náměstí v Poříčí. V pondělí o tom rozhodla rada města.

Kostel sv. Petra a Pavla pochází z přelomu 19. a 20. století. Tehdy jako novogotický vznikl podle projektu trutnovského stavitele Vincenze Baiera. Nyní se město rozhodlo investovat do opravy jeho mobiliáře.

„Nesmíme opomínat naše památky a je třeba do nich patřičně investovat. Dlouhodobě a systematicky se věnujeme opravám drobných památek a letos jsme se rozhodli opravit mobiliář v poříčském kostele. Je to jediná možnost, jak zachovat tyto historické poklady dalším generacím,“ oznámil trutnovský starosta Ivan Adamec.

V rámci 1. etapy opravy mobiliáře se plánuje zrestaurování všech čtyř oltářů a kazatelny, včetně sochařské výzdoby a likvidace červotoče.

Výběrové řízení vyhrál v rámci veřejné zakázky Václav Krouz z Mnichovic s nabídkovou cenou 611 tisíc korun. Práce by měly začít v květnu a konec první etapy je plánován na listopad. "Město na tuto akci požádalo o dotaci Ministerstvo kultury ČR. Pokud dotaci získá, uhradí Trutnov pouze sedmdesát procent částky," upřesnila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Druhá etapa opravy mobiliáře poříčského kostela se plánuje na příští rok.

 čtěte také: Poříčí, Parschnitz - místo s hodně zajímavou minulostí


(pac, tz-mde)

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek