Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Všimli jste si? V Trutnově je 67 nových ptačích budek

3. 2. 2020

Všimli jste si? V Trutnově je 67 nových ptačích budek 0 snímků
Všechny druhy sýkorek, lejska, krutihlava a brhlíka nyní mohou v Trutnově hnízdit v nových ptačích budkách, označovaných jako tzv. sýkorníky. Po městě byly v lednu rozmístěné v sedmi lokalitách. Cílem je vytvořit ideální hnízdiště pro dutinové druhy ptáků a posílení environmentálního povědomí, upřesnila dnes trutnovská radnice.

Sýkorníky poznáte mimo jiné podle vletového otvoru. Proti poškození ho mají totiž chráněný plíškem. „Jde o dřevěné budky pro drobné pěvce o velikosti dutinky 12 krát 12 krát 25 centimetrů, s univerzálním tvarem vletového otvoru,“ řekla Jitka Metelková, vedoucí střediska veřejné zeleně v městské firmě Technické služby Trutnov.

Právě ta ve spolupráci s městem a firmou Ekosfer Solutions, nainstalovaly po městě celkem 67 nových budek, a to v sedmi lokalitách. Obyvatelé města mohou nové budky vidět na Lípovém náměstí, Náměstí Osvoboditelů, v ulici Na Lukách, na Úpském nábřeží, v okolí městského úřadu, ve Zvonkové ulici a na Horním Předměstí.

„K instalaci ptačích budek jsme se rozhodli hned z několika důvodů. Navýšili jsme počet hnízdních stanovišť pro dutinové druhy ptáků, napomáháme tak biologické ochraně stromů a zároveň jsme zajistili náhradní stanoviště, kam se ptáci mohou uchýlit při případném kácení a prořezávkách,“ upřesnila Metelková.

Další pozitivem je podle odborníků výzkum a inventarizace hnízdění ptáků. V těchto budkách nejčastěji hnízdí brhlík lesní, vrabec polní, rehek zahradní, lejsek bělokrký a sýkorky.

„Podpora fauny a flóry a jejich různorodosti ve městě slouží také k posílení environmentálního povědomí obyvatel o okolním prostředí. Nechtěl bych, aby se z Trutnova někdy stalo betonové město bez života. Zvířata a rostliny do něho patří a my jim musíme zachovat nebo vytvořit co nejpříznivější podmínky pro život,“ prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Instalace ptačích budek vyšla na necelých 30 tisíc korun.

(pac, tz-mde)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Město Trutnov