Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Dětem a učitelům začal nový školní rok. Bez roušek

1. 9. 2020

Dětem a učitelům začal nový školní rok. Bez roušek 50 snímků
Konečně! Po půlroční pauze zaviněné covidem-19 se dnes znovu naplno rozjelo české školství. Žákům a studentům začal nový školní rok. Děti i učitelé ho zahájili bez roušek.

Ve většině trutnovských základních škol bylo 1. září návratem ke starým dobrým časům. Pedagogové i žáci byli bez roušek, v učebnách i na chodbách. A s prvňáky mohli do třídy dokonce rodiče bez roušek. Příkladem je Základní škola kpt. Jaroše v Gorkého ulici, lidově označovaná jako U Letadla. "Neměli jsme dnes žádná speciální opatření. Nebyl důvod, aby rodiče či prarodiče nemohli se svým prvňáčkem přijít. Nevím, proč bychom jim takový výjimečný okamžik měli komplikovat," prohlásil ředitel školy Jiří Paták.

Osobně nové žáčky přivítal na školním dvoře, popřál jim hodně štěstí v nové životní etapě a pak je i s rodiči nasměroval za učitelkami do učeben. Letos otevřeli U Letadla dvě první třídy. V jedné je 29 a ve druhé 30 dětí. Celkem má škola 570 žáků, je druhou největší ve městě. Od středy bude v běžném provozu, jediným viditelným koronavirovým opatřením jsou omezení pro rodiče. "Aktuálně je vůbec nepouštíme do školy. Výjimku mají pouze rodiče prvňáků. Ti mohou až do 11. září v případě nouze dítě doprovodit i do šaten," upozornil Jiří Paták.

Také v poříčské Základní škole Náchodská zvolili k prvnímu školnímu dni prvňáků liberální přístup. "Proběhlo to standardně, jako za minulých časů. Společné setkání s prvňáky proběhlo v tělocvičně, byli vpuštěni žáci, rodiče i učitelé. Někteří rodiče měli roušku, ale nebyla povinná," potvrdil ředitel Zdeněk Švarc.

Škola se zhruba 270 žáky otevřela jednu běžnou první třídu s 23 žáky, a 6 prvňáků nastoupilo do třídy, kde se učí podle Montessori. "Ve středu bude poučení pro děti v rámci třídnických hodin, co a jak dodržovat. Zatím ale učíme bez roušek," zdůraznil Švarc.

Návrat do starých dobrých kolejí se dnes odehrál také v Základní škole Mládežnická na nejlidnatějším trutnovském sídlišti Zelená louka. Jedinou změnou proti letitým zvyklostem byly roušky, které měli rodiče prvňáků v učebnách. "Jinak proběhlo vše v pohodě. Chytli jsme i skvělé počasí, nepršelo, přivítání prvňáků před školou se zúčastnil i trutnovský místostarosta Tomáš Eichler," hlásil ředitel Zdeněk Géc.

Škola má celkem 520 žáků, 60 prvňáků rozdělila do tří prvních tříd po dvaceti. Pro další dny zavedla z hygienických opatření například výrazné omezení příchodu dospělých osob do školy a velké množství dezinfekce pro žáky a učitele. "Jinak jedeme v běžném rozsahu, školní družina, klub i zájmová činnost jedou naplno," upozornil Géc.

Co nejvíce se vrátit do běžného režimu chtějí i v největší trutnovské Základní škole Komenského. Celkem má 680 žáků, dnes tam přišlo poprvé do školy 63 dětí, tedy tři první třídy po 21. Rodiče s nimi mohli do třídy s rouškami. "Dodržujeme hygienická pravidla. Dotklo se to rodičů, ale i nás. Nemohl jsem si s dětmi podat ruku, jak mívám ve zvyku. To mě mrzí nejvíc," přiznal ředitel Petr Horčička.

Pro běžný provoz počítá s dětmi a učitelkami bez roušek. "Neblbneme, děláme to normálním selským rozumem. Jestli mají děti čerstvý vzduch a pozitivní přístup k životu, tak to všechno dobře dopadne," oznámil Horčička.

V klidu proběhl první školní den rovněž v Mateřské škole, Základní škole a Praktické škole v Horním Starém Městě. "Panovala tu pohoda a klid. Rodiče dopředu věděli, že mají přijít v rouškách. Roušky měly i učitelky, děti byly bez roušek. Od zítřka počítáme s normální výukou, děti i učitelky budou bez roušek," uvedl ředitel Jaromír Vašíček. Škola, označovaná lidově jako speciální, má zhruba 70 žáků. "Výuka, jídelna i družina budou v běžném režimu, jako před koronavirem. Nebudeme ale bohužel zatím nabízet zájmové kroužky," sdělil Vašíček.

Trutnovský starosta Ivan Adamec ocenil, jak ředitelé přistoupili k začátku školního roku. Především u těch nejmenších. "Prvňáci byli na jaře ochuzení o zápis, a ještě kdyby byli ochuzení o první den ve škole, to už by bylo příliš. První den ve škole to je významný okamžik v životě každého z nás," řekl.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Zdeněk Heteš, Dan Kuchař a Pavel Cajthaml