Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Dřevěná socha Démona opět dohlíží na Trutnov

18. 9. 2020

Dřevěná socha Démona opět dohlíží na Trutnov 0 snímků
Socha Démona je zpět na vrcholu naučné stezky Podoby Rýbrcoula. Poté, co ji v červenci někdo výrazně poničil, ji nadšenci opravili a usadili zpět na místo.

Socha v trutnovském městském lesoparku přišla počátkem léta o parohy a hůl, kterou držela v ruce. „Nyní je zpět. Silnější, pevnější, ale i hlídanější a opět dohlíží na Trutnov,“ ohlásili dnes lidé ze spolku Rýbrcoul - duch hor.

Kdo a proč sochu rozbil, zatím stále není jisté. Na místě totiž v době vandalství nebyly kamery. „Děkujeme všem, kterým nebyl osud naší sochy po zásahu vandalů lhostejný. Zvláštní poděkování patří hlavně autorovi sochy Petrovi Spurnému z Dřevěné výrobky a firmě Modela Trutnov CZ, kteří bez nároku na honorář sochu opravili a znovu usadili, ale i Městu Trutnov, které na místě instaluje fotopasti,“ uvedli členové spolku.

Démon je součástí loni v říjnu otevřené naučné stezky nazvané Podoby Rýbrcoula. Ta začíná pod stromy vedle mateřské školy, má sedm zastávek a končí na kopci s atraktivní vyhlídkou na město a Krkonoše. Hlavním lákadlem jsou dřevěné sochy od místních umělců, které vznikly při prvním ročníku slavností Rýbrcoula.

Autory soch jsou Roland Hantl (Myslivec), Petr Krejcar (Permoník), Petr Spurný (Démon), Martin Kučera (Kohout), Jan Doskočil (Havran), Marek Pilař (Mnich) a Pavel Tryzna (Krakonoš).

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv spolku Rýbrcoul - Duch hor