Neděle

16. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

I takové bylo naše město! Unikátní snímky odhalují starý Trutnov

11. 9. 2020

I takové bylo naše město! Unikátní snímky odhalují starý Trutnov 0 snímků
Když už se ohlédnout, tak pořádně! Tímto heslem jakoby se řídilo Muzeum Podkrkonoší v Trutnově. Připravilo totiž výjimečnou exkurzi do minulosti našeho města. Z hromady dobových snímků sestavilo nejen atraktivní výstavu, ale zároveň vydalo i poutavou knihu. Obojí mimo jiné proto, že letos slavíme 760. výročí města.

Výstava prezentuje nejstarší fotografie Trutnova, které má muzeum ve sbírce. Od přelomu padesátých a šedesátých let 19. století až do roku 1900. Jsou to nejen pohledy na město, ale také poměrně vzácné snímky trutnovských spolků či místních osobností z řad hospodářské, politické a kulturní elity.

„Nejstarší snímek je z roku 1856 a zachycuje členy mužského pěveckého spolku, který později dostal pojmenování Harmonia," upozornil při čtvrteční vernisáží ředitel muzea Vlastimil Málek.

Další raritou jsou dva snímky pořízené v roce 1861, kdy Trutnov zasáhl katastrofální požár. Jeden snímek vznikl krátce před požárem, druhý zachytil jeho ničivé následky. „Celé centrum Trutnova tehdy lehlo popelem, i kostel tehdy přišel o střechu včetně věže. Netknuta ale zůstala budova muzea, tehdy C.K. reálná škola," připomněl Málek.

Unikátním exponátem je také fotografie z návštěvy českého místodržícího v Trutnově v roce 1894. Anebo záběry z přírodních katastrof. „Například snímky z Horního Starého Města ukazují, jak ničivá povodeň v roce 1882 strhla všechny mosty, které jí stále v cestě," uvedl ředitel muzea.

Černobílé momentky z 19. století zachytily také náměstí (tehdy ještě s dračí kašnou) anebo mimořádnou událost - instalaci pomníku Josefa II. U některých snímků autoři známí nejsou, jinak se ale expozici objevují záběry pocházející zejména od trutnovských fotografů Friedricha Strnischtieho, A. C. Pitzeka, Adolfa Lehmanna či Roberta Spatziera, ale také od F. Pietschmanna z dnešní Kamiennej Góry, vídeňského dvorního fotografa Josefa Löwyho či Josefa Lorenze z Josefova. Expozice je přístupná denně kromě pondělí, potrvá do 15. listopadu.

Součástí vernisáže byla i slavnostní prezentace knihy. Jmenuje se Trutnov a jeho místní části na historických fotografiích od poslední třetiny 19. století do roku 1945. Je v ní asi 180 snímků Trutnova, a všech jeho místních částí, většinou dosud nepublikovaných nebo velmi málo známých. „Čím jste dál od centra, tím méně dobových fotografií najdete. Z někdejších vesniček nejsou téměř žádné. Přesto se díky Vojenskému geografickému a hydrometerologickému úřadu v Dobrušce se několik leteckých záběrů povedlo sehnat," řekl Málek.

 

Mezi rarity patří například loučení vojáků zeměbrany s Trutnovem z roku 1884, nebo záběr ze světelných a vzdušných lázní, které stávaly na Horním Předměstí, nebo koupaliště v Poříčí. „Zajímavostí jsou také pohledy z kostelní věže. Jsou to velmi kvalitní fotky z dvacátých a třicátých let a je z nich dobře patrné, jak se například Střední Předměstí radikálně proměnilo. A na Dolním Předměstí před sedmdesáti lety dominoval Vávrů rybník, jak ukazují dva unikátní snímky," prozradil historik Ondřej Vašata, společně s Vlastimilem Málkem spoluautor publikace.

V knize sice převažují snímky ze sbírky muzea, ale na vydání knihy se podíleli také známí soukromí sběratelé Pavel Janata, Ivan Zimmel či Václav Schreier. Pomohly také Státní okresní archiv v Trutnově a Staré Trutnovsko. Kniha stojí 300 korun. Prodává se v muzeu a v informačním centru na Krakonošově náměstí. „Lidé by si ji měli pořídit, aby mohli sami posoudit proměny našeho třicetitisícového města které jej zformovaly do dnešní podoby," prohlásil při křtu a slavnostní prezentaci knihy trutnovský starosta Ivan Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto, video: Miloš Šálek