Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Kraj postavil v Trutnově nové centrum pro duševně nemocné

15. 9. 2020

Kraj postavil v Trutnově nové centrum pro duševně nemocné 0 snímků
Královéhradecký kraj dokončil v Trutnově nákladem téměř 57 milionů korun stavbu nového Centra duševního zdraví. Centrum tím získá prostory pro rozšíření svých služeb pro duševně nemocné. Zejména se rozšíří terénní služby, kdy klienti využívají pomoci centra doma. Centrum vzniklo rekonstrukcí bývalého kulturního domu Nivy, uvedli představitelé hejtmanství. Kraj na stavbu získal dotaci z evropského programu IROP.

„Než centrum uvedeme do plného provozu, musíme ještě zajistit potřebné vnitřní vybavení, takže klientům poslouží v lednu příštího roku,“ uvedl radní kraje pro investice Václav Řehoř (ODS). Dosavadní prostory centra v budově Regionálního institutu ambulantních psychosociálních služeb (RIAPS) již jeho potřebám nepostačují.

Centra duševního zdraví představují nový způsob péče o psychiatrické pacienty. Kombinují zdravotní a sociální služby a pacientům je poskytují v jejich vlastním prostředí. Dříve v terénu takové služby neexistovaly a pro mnohé pacienty se nemocnice stala dlouhodobým domovem. Druhé krajské centrum duševního zdraví funguje v Hradci Králové.

„Centra umožňují daleko lepší spolupráci mezi sociálními službami, zdravotní péčí a klienty. Pomohou odhalit potíže osob s vážným duševním onemocněním dříve, než bude nutná hospitalizace v psychiatrických zařízeních. Velkou výhodou je možnost poskytovat služby v terénu,“ uvedl námětek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

 

Centrum duševního zdraví je součástí trutnovského institutu RIAPS, který spadá pod krajskou příspěvkovou organizaci Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov. Nové Centrum duševního zdraví stojí vedle budovy RIAPS v trutnovské čtvrti Nivy. Budovu kulturního domu koupil dříve Královéhradecký kraj od města za 3,8 milionu korun.

RIAPS dále poskytuje služby manželské a rodinné poradny, nízkoprahového zařízení, stacionáře a ambulancí klinické psychiatrie, psychologie a adiktologie.

ČTK
Foto: Kateřina Svobodová