Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Památky a vzdělání. Trutnov se opět přidal ke Dnům evropského dědictví

12. 9. 2020

Památky a vzdělání. Trutnov se opět přidal ke Dnům evropského dědictví 88 snímků
Lesnická škola, podzemí v parku, nebo areál technických služeb, ale také galerie, muzeum či Janské kaple. Místa, kterou běžně nejsou přístupná, nebo se za jejich prohlídku platí vstupné, se v sobotu stala středem zájmu trutnovské veřejnosti. Město je zdarma zpřístupnilo v rámci Dnů evropského dědictví.

Slavnostní zahájení se dosud zpravidla konalo vždy na Krakonošově náměstí. Letos ale nastala změna. Oficiální úvod se přesunul do městského parku vedle České lesnické akademie. "Tématem letošních dnů evropského dědictví jsou Památky a vzdělání. Co jiného může tak krásná symbióza jako právě trutnovské památky a zdejší lesnická akademie," řekl v zahajovacím projevu trutnovský starosta Ivan Adamec.

Česká lesnická akademie se nepřipojila ke Dni evropských památek náhodou. Ve stejný den totiž pořádala oslavu 75 let lesnického školství v Trutnově. Takže zatímco v parku zaznívaly myslivecké fanfáry, a postupně se připravovali absolventi na řazení všech maturitních ročníků, na pódiu se mezi řečníky objevila i Lenka Vágnerová, dcera jednoho z nejslavnější absolventů trutnovské lesárny - Josefa Vágnera.

"Táta měl dva sny: být lesníkem a myslivcem, a podívat se do Afriky. Oba sny si splnil. A na školu vzpomínal velice rád," vzpomněla Vágnerová na dobrodruha, dlouholetého ředitele královédvorské zoologické zahrady a zakladatel tamního safari.

Škola nejenže byla přístupná všem absolventům nebo bývalým kantorům, prohlédnout si ji mohla i veřejnost. Kromě lesní pedagogiky a mysliveckých trofejí mohli lidé vidět také filmový dokument Safari v Čechách, pojednávající právě o životě a díle Josefa Vágnera.

Zázemí odkryly také sousední Lesy a parky Trutnov, přístupná byla i podzemní chodba v lesoparku, na kopcích pak Janské kaple a památník generála Gablenze. Zdejší Klub vojenské historie předvedl veřejnosti klubovnu, které má v přízemí Staré radnice. O patro výš byly vystavené městské kroniky za rok 2019, a kresby výtvarníka Miloše Trýzny. Na filmovém plátně se o něm dokonce promítal nový dokument.

Projekce byla také v kině Vesmír, premiéru tam měl film o trutnovském drakovi. Otevřená byla i Galerie draka ve Školní ulici, nebo sousední Muzeum Podkrkonoší. V Kostele Narození Panny Marie se kromě koncertů konala i mše svatá k výročí města.

Město se k mezinárodní akci připojuje už od roku 1994. "Je nesmírně důležité připomínat si odkaz našich předků a pečovat o dědictví, které nám ti zanechali," zdůraznil Adamec.

Kdo chtěl ale vidět něco "tak trochu jiného", mohl se podívat do areálu Technický služeb v Šikmé ulici. Firma nabídla pestrou ukázku strojů, s kterými pečuje o naše město.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek