Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

V Muzeu Podkrkonoší vystavují houby. Známé, neznámé i vzácné

4. 9. 2020

V Muzeu Podkrkonoší vystavují houby. Známé, neznámé i vzácné 0 snímků
V malý houbařský ráj se dočasně proměnilo foyer Muzea Podkrkonoší v Trutnově. Koná se tam nyní dvoudenní výstava hub. K vidění jsou známé i pomíjené druhy, jedlé i nejedlé.

V Česku rostou zhruba čtyři tisíce hub, tady jich máme něco přes dvě stovky, říká Petr Kuráň, předseda místního mykologického kroužku, který expozici připravil.

Právě jeho členové dodali pro výstavu čerstvé exponáty. Pokud trvá dva dny a začíná v pátek ráno, tak dřív jak ve středu na houby nemůžete jet. Ve čtvrtek to musíme chystat a už v pátek ráno některé houby musíte vyměnit, protože mezitím sešly, upozorňuje Kuráň. 

Čerstvost je podle něj důležitá nejen ze vzhledových důvodů, ale především kvůli odbornosti. Houby musí být čerstvě nasbírané, aby měly všechny určovací znaky v takové kvalitě, abychom je byli schopní rozlišit a případně laikům vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými druhy, vysvětluje mykolog.

Součástí výstavy je také poradna. Kdo si donese vlastní houby, mykologové návštěvníkům pomohou s jejich přesným určením.

Expozice je přístupná dnes a zítra (v sobotu), vždy od 8 do 18 hodin.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová