Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Voda v Dolníkách a Oblanově - Dolcích je už zase pitná

3. 9. 2020

page.Name
Po čtrnácti dnech teče obyvatelům městských částí Dolníky a Oblanov - Dolce opět z vodovodu pitná voda. Povedlo se totiž definitivně vyčistit zdroj pitné vody, potrubí a všechny přípojky. Ve čtvrtek to oznámil ředitel trutnovské firmy Vodovody a kanalizace (VAK) Josef Moravec.

"Aktuálně jsme dostali potřebné povolení od hygieniků, dosáhli jsme vyhovující jakosti vody. Od čtvrtka 3. září je opět možné vodu užívat jak pitnou," sdělil Moravec.

Ke kontaminaci vod došlo při přívalovém dešti v polovině srpna. Voda z rozvodněného potoka, který teče z Bojiště směrem do Dolců, se dostala i do nedalekého zdroje pitné vody. Hygienici ihned vydali zákaz používání vody k pití, vaření, přípravě jídel a nápojů, k péči o tělo, k čištění předmětů, které se dostávají do styku s potravinami nebo lidským tělem.

Vodohospodáři dováželi pitnou vodu v cisternách. Kontaminovaný zdroj vyčerpali a vyčistili, propláchli potrubí, a opakovaně dováželi vodu do vodojemu na Oblanově. Zbavit se všech bakterií se ale povedlo postupně, a až po několika dnech.

"Minulý jsme pustili chatovou oblast, tam už bylo vše v pořádku. V Dolníkách se ale v některých přípojkách stále držely bakterie, i když zdroj už byl v pořádku. Nyní už je vše v pořádku i v Dolníkách," potvrdil Moravec.

Kontaminace zdroje pitné vody rozlitým potokem je v našem městě výjimečnou záležitostí. Shoda nešťastných okolností ale v půlce srpna způsobila, že se jindy nenápadný potůček v úzkém údolí rychle zvětšil v řeku. Rozlil se po polích a zahradách, dostal se do domů a nečekaně také do zdroje pitné vody. "Za posledních šestnáct let se nic podobného nestalo," dodal ředitel Josef Moravec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Městská policie Trutnov