Úterý

26. října 2021

Nyní

Zítra

Svátek má

Záchranáři nechali na náměstí nahlédnout pod pokličku své práce

12. 9. 2020

Záchranáři nechali na náměstí nahlédnout pod pokličku své práce 75 snímků
Na Krakonošově náměstí se v pátek uskutečnil Den záchranářů, který proběhl v rámci oslav 65 let od založení profesionální hasičské jednotky v Trutnově. A jelikož vyšlo počasí, tak si možnost na jednom místě vidět techniku, vybavení a ukázky činnosti jednotlivých složek integrovaného záchranného systému nenechalo ujít spoustu diváků.

Mezi nejvíce atraktivní záležitosti přehlídky patřily ukázky zásahové činnosti profesionálních hasičů, které proběhly ve dvou stejnýcj blocích, vždy s odborným a podrobným komentářem velitele místní stanice Jiřího Böhma. Na dopolední program vytvořily publikum v centru města především děti ze školek.

Hasiči nejprve s vysokozdvižnou plošinou simulovali záchranu osoby zraněné vysoko nad zemí. Pak u řidiče zaklíněného v autě pod spadlým stromem předvedli postup práce s hydraulickým vyprošťovacím zařízením a jak vlastně tyto „nůžky“ během chvilku dokážou úplně odstrojit vozidlo.

Největší ohlas však vyvolala osvěta s pracovním názvem „Pánvička“, při níž došlo k hašení oleje na sporáku. Hasiči nejdříve provedli správný postup s několika namočenými utěrkami a ručníky, aby poté ukázali, co se stane, když někdo zpanikaří a chrstne do rozžhavené pánve skleničkou s vodou. Ohnivý hřib pak diváci chtěli vidět ještě jednou.

 

Mezi ukázkami hasičů se dostali ke slovu i trutnovští městští policisté, kteří simulovali, jak provádějí zneškodnění nebezpečného pachatele. Návštěvníci si dále mohli vyzkoušet například resuscitaci pacienta, nasadit si brýle, které navodí pocit opilosti, nebo si sednout do trenažeru a zažít to, když s autem narazíte.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto, video: Miloš Šálek