Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Záchranáři nechali na náměstí nahlédnout pod pokličku své práce

12. 9. 2020

Záchranáři nechali na náměstí nahlédnout pod pokličku své práce 0 snímků
Na Krakonošově náměstí se v pátek uskutečnil Den záchranářů, který proběhl v rámci oslav 65 let od založení profesionální hasičské jednotky v Trutnově. A jelikož vyšlo počasí, tak si možnost na jednom místě vidět techniku, vybavení a ukázky činnosti jednotlivých složek integrovaného záchranného systému nenechalo ujít spoustu diváků.

Mezi nejvíce atraktivní záležitosti přehlídky patřily ukázky zásahové činnosti profesionálních hasičů, které proběhly ve dvou stejnýcj blocích, vždy s odborným a podrobným komentářem velitele místní stanice Jiřího Böhma. Na dopolední program vytvořily publikum v centru města především děti ze školek.

Hasiči nejprve s vysokozdvižnou plošinou simulovali záchranu osoby zraněné vysoko nad zemí. Pak u řidiče zaklíněného v autě pod spadlým stromem předvedli postup práce s hydraulickým vyprošťovacím zařízením a jak vlastně tyto „nůžky“ během chvilku dokážou úplně odstrojit vozidlo.

Největší ohlas však vyvolala osvěta s pracovním názvem „Pánvička“, při níž došlo k hašení oleje na sporáku. Hasiči nejdříve provedli správný postup s několika namočenými utěrkami a ručníky, aby poté ukázali, co se stane, když někdo zpanikaří a chrstne do rozžhavené pánve skleničkou s vodou. Ohnivý hřib pak diváci chtěli vidět ještě jednou.

 

Mezi ukázkami hasičů se dostali ke slovu i trutnovští městští policisté, kteří simulovali, jak provádějí zneškodnění nebezpečného pachatele. Návštěvníci si dále mohli vyzkoušet například resuscitaci pacienta, nasadit si brýle, které navodí pocit opilosti, nebo si sednout do trenažeru a zažít to, když s autem narazíte.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto, video: Miloš Šálek