Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Čapí hnízdo na pivovarském komíně pod dohledem kamery

5. 3. 2021

Čapí hnízdo na pivovarském komíně pod dohledem kamery 0 snímků
Oblíbili jste si sledování hnízdění čápů na továrním komíně v Bohuslavicích? Letos si stejné potěšení můžete užívat i z Trutnova. Čapí hnízdo, které se nachází na 41 metrů vysokém komíně pivovaru Krakonoš, je od čtvrtka pod dohledem webové kamery. Její instalaci provedli zaměstnanci místní společnosti HD internet.

„Jedna motivace doplnila druhou. Čápi baví a těší širokou veřejnost. V této těžké době je třeba nezapomínat se radovat a čápi umí poskytnout mnoho radosti. Vidět v přímém přenosu, jak se čápi radují, je nezapomenutelný zážitek,“ vysvětluje jednatelka společnosti Veronika Fišerová, proč kameru na komín umístili.

Impulzem k jednání o nové kameře v centru Trutnova byla jednoduše lidská vstřícnost při jednání s vedením pivovaru. „Jsme trutnovská firma, máme naše město rádi. Naším denním chlebem je dívat se na Trutnov z výšky (nebo z hloubky). Trutnov je opravdu krásné město. Chceme jeho půvab ukazovat našim spoluobčanům,“ doplňuje Fišerová.

 

Bude to již dva a půl roku od chvíle, kdy firma umístila první kameru na sledování čápů na komín v Bohuslavicích. Popularita tamějších čápů Bohunky s Bohoušem záhy překonala hranice okresu i kraje. „Právě Bohunka se na komín podniku Kara přesunula z komína pivovaru Krakonoš, kde naposledy vyvedla čápata v roce 2017,“ přibližuje nejpilnější pozorovatel bohuslavického hnízda a meteorolog Tomáš Prouza, který o něm píše i internetový deník.

čtěte také: Letecké manévry na bohuslavickém komíně


Trutnovský komín od té doby čápi sice navštěvují, ale trvalý hnízdící pár se zde zatím nevytvořil. V loňském roce se na hnízdě zdržoval delší dobu Bukáček (čáp vdovec z Mladých Buků) se svou novou partnerkou Betynkou. Na hnízdění však již bylo pozdě a Betynka na něj navíc byla ještě příliš mladá.

„Necháme se překvapit, zda se letos tito dva vrátí a vyberou si jako domov tento komín nebo ten mladobucký. Možná se objeví zcela noví čápi, nelze vyloučit třeba i návrat Bohunčiných potomků z roku 2017. Ti bohužel ještě nebyli kroužkováni, takže jejich identitu si můžeme pouze domýšlet,“ povídá Tomáš Prouza. Loni v červnu nám vyprávěl o čápech v našem diskuzním pořadu TUTV.

 

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek