Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Centrum ve škole nevznikne. Očkovat se bude v nemocnici a u praktických lékařů

9. 3. 2021

Centrum ve škole nevznikne. Očkovat se bude v nemocnici a u praktických lékařů 0 snímků
Ani zimní stadion, ani tělocvičny Základní školy Komenského se nestanou trutnovským centrem pro všeobecné očkování proti onemocnění covid-19. Očkování se bude odehrávat v trutnovské nemocnici a u praktických lékařů. Vyplývá to ze strategie, kterou dnes novinářům představil Královéhradecký kraj.

Původně kraj plánoval zřízení velkých očkovacích center. Například v Trutnově se uvažovalo o zimním stadionu, později pak o tělocvičnách největší základní školy ve městě. Nakonec budou tvořit páteřní očkovací síť v kraji nemocnice a další zdravotnická zařízení (například v Jaroměři poliklinika). Jediné očkovací centrum mimo nemocnici vznikne v Rychnově nad Kněžnou.

V trutnovské nemocnici by se mělo očkovat v přízemí tří pavilonů - interny, gynekologie, a onkologie a ortopedie. V plánu je 6 očkovacích hodin ve všední dny a 12 hodin denně o víkendech. Výhodou má být možnost parkování v areálu nemocnice, na protějším veřejném parkovišti a v ulici Marie Majerové.

Měsíčně by se mělo aplikovat přes 11 tisíc dávek vakcín. Pro srovnání, ve špitálech ve Vrchlabí a Dvoře Králové nad Labem se plánuje zhruba 7 tisíc dávek měsíčně, v celém hradeckém kraji až 112 tisíc 800 dávek.

K dispozici bude v kraji 11 očkovacích míst. Důležitou součástí systému se ale stanou i dvě stovky praktických lékařů. „Od dubna budou jednotlivé ordinace praktiků fungovat jako samostatná očkovací místa. Sdružení praktických lékařů přislíbilo zapojení 215 praktických lékařů z celého kraje, což výrazně zlepší dostupnost očkování a zvýší důvěru lidí v očkování,“ oznámil krajský radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink.

Praktičtí lékaři by měsíčně mohli vyočkovat až 50 tisíc dávek vakcíny. Společně s nemocnicemi by tak kapacita v regionu čítala až 162 tisíc 800 očkování za měsíc.

„Cílem očkování proti covid-19 je chránit obyvatele a omezit další šíření nákazy v populaci, stejně jako snížit počet úmrtí a zabránit přetížení zdravotnických zařízení. Je to cesta, jak ochránit rizikové skupiny obyvatelstva, zdravotnické pracovníky a klíčové složky kritické infrastruktury. Jsem ale přesvědčen, že očkování je také prostředkem, jak pozvolna vrátit náš život k normálu. Tedy pomůže nám nejenom zmírnit obavy z onemocnění a jeho průběhu, pokud už se nakazíme, ale pomůže nám vrátit zážitky, práci a mnohá témata, která zase naplní naše, v posledních měsících vyprázdněné, duše,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Od ledna je v hradeckém kraji v provozu sedm očkovacích míst, a to v krajských nemocnicích v Jičíně, Trutnově, Náchodě, Dvoře Králové nad Labem a Rychnově nad Kněžnou. Očkuje také Fakultní nemocnici Hradec Králové a soukromá Nemocnice Vrchlabí. Do pondělí 8. března se v regionu aplikovalo 46 tisíc 539 dávek vakcíny. Druhou dávku dostalo 13 tisíc 601 osob.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafy: Královéhradecký kraj