Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Češi zvolili kozla zahradníkem a teď to tady máme, říká podnikatel Kasper

2. 3. 2021

page.Name
Babišova vláda je nekompetentní a její práce neefektivní. Tak hodnotí aktuální dění v Česku úspěšný trutnovský podnikatel Rudolf Kasper. Jedním z posledních důkazů je podle zakladatele strojírenského a stavebního holdingu Kasper Group vládní snaha nařídit fabrikám povinné testování zaměstnanců na covid-19. „Šokuje mě, když pan ministr Havlíček a vláda tvrdí, že firmy budou muset testovat. Fakticky totiž vůbec nevědí, jak to v praxi funguje,“ říká v rozhovoru pro Trutnovinky.cz.

V čem je problém?
Vláda nezačala dělat vůbec nic proto, aby to bylo legislativně ošetřené, aby to bylo povinné. My bychom to vítali. Ve stavu nouze to má být povinné. Jenže zatím je testování dobrovolné. Když zaměstnanci nařídím, že bez testu nemůže do fabriky, tak je to překážka ze strany zaměstnavatele. On bude doma, já mu hradím sto procent mzdy, a vystavuju se i dalším možným právním důsledkům.

Vy jste začali s testováním už dřív, dobrovolně a na vlastní náklady. Proč?
Mělo to jediný důvod: Chtěli jsme, aspoň v rámci možností, zabránit šíření covidu-19 v našich firmách.

Jak hodně práce s testováním máte?
Daleko nejvíc práce je s vysvětlováním a s přesvědčováním lidí, aby se skutečně testování zúčastnili. Je totiž dobrovolné. Vždycky se najdou mezi stovkami spolupracovníků lidé, kteří mají důvody, proč se nenechat testovat, a často i objektivní. Mnohdy jsou to ale jen předsudky. Pak je tu skupina několika málo desítek lidí, kteří už covid prodělali, jsou v devadesátidenní lhůtě, ve které by měli být imunní. To vše sledujeme. Nejefektivnější by bylo, kdyby se všichni nechali testovat, ale to se nám zatím nepodařilo. Počty testovaných se liší provoz od provozu. V jedné fabrice máme 95 procent otestovaných, ve druhé 70 procent.

Které testy používáte?
Používáme antigenní testy prováděné výtěrem z nosu, výsledek je známý bezprostředně, během pár minut. To je pro nás také důležité, když se nám v testech někdo pozitivní objeví, můžeme hned dělat opatření.

Jak často testy provádíte?
Jednou týdně, a nabízíme je všem zaměstnancům. Jsem rád, že drtivá většina se testovat nechá.

Kdo u vás odběry provádí?
Nasmlouvali jsme si testovací tým s oprávněním, který dojíždí do našich firem. Odběry provádí na dvou pracovištích, v Žitné a v Elektrárenské. Zaměstnanci z ostatních našich trutnovských firem podle stanoveného časového plánu na testování dojíždějí.

Kolik lidí už jste otestovali a kolik z toho bylo pozitivních?
Když se kraj a zdravotnický holding dohodli, že v trutnovském okrese bude s testováním pomáhat mobilní armádní tým, byli jsme jednou z prvních firem, kde vojáci prováděli odběry. Byli u nás dvakrát a udělali řádově přes dvě stě testů. Všechny byly negativní. Pak jsme začali testovat sami, nyní už provádíme odběry pravidelně. Otestovali jsme už řádově stovky osob a měli jeden pozitivní případ. Ten jsme okamžitě řešili, zaměstnanec zůstal doma, šel na PCR test. Okamžitě jsme reagovali, a izolovali doma v karanténě lidi, kteří s ním ve fabrice byli v bezprostředním kontaktu.

Souhlasíte s tvrzením, že nejvíc se covid-19 šíří ve firmách a v domácnostech?
Ne, z toho, co vám říkám, je jasné, že to tak ani nemůže být! Je to samozřejmě o odpovědnosti a o dodržování hygienických zásad, ve firmách, i v rodinách. Je těžké předělávat člověka, který po celý život nemá ani základní návyky, například, že po použití toalety je nutné si omýt ruce. Po prvních týdnech testování u nás se ukazuje, že to není paušální problém ve fabrikách. Je to o tom, jak k situaci odpovědně přistupují majitelé a manažeři firem. Současný stav v Česku přece není náhoda. Už loni v březnu, když to s covidem vypuklo a byl tu první nouzový stav, tak jsme vývoj pečlivě sledovali, sepsali základní hygienická pravidla, která v podstatě dodnes bez větších změn fungují. Mírně jsme je uvolnili v letních měsících, pak jsme je v září zase museli utáhnout. Od té doby jsme nedělali žádné další zásahy. Drtivá většina našich spolupracovníků se chová velmi zodpovědně a všichni zaslouží velké poděkování, jak zvládají velmi nekomfortní podmínky v době proticovidových opatření. Přitom zírám, co se děje na úrovni vlády.

Možností, jak bojovat s covidem-19, má být uzavření velkých podniků. Chystali jste se na to?
Osobně to považuju za pitomost. Vyplývá to z toho, co jsem vám odpověděl na předchozí otázky. Nicméně, protože nám to vláda může přikázat, tak i s takovou variantou počítáme. Od druhé poloviny minulého týdne dokonce přepokládám, že je to pravděpodobnější, než že se nic nestane. Připouštím velmi reálně, že v horizontu dvou týdnů zavřou fabriky a veškerý průmysl vyjma strategického. Na tři až čtyři týdny. Ale nemyslím si, že to něco vyřeší a že je to dobře.

Jak hodně by vás uzavření firmy poškodilo?
Pokud by k direktivnímu zavření došlo, tak bude důležité, do jaké míry by došlo i na náhrady od státu. To zatím nikdo neřekl. Naše skupina firem má měsíční fixní náklady v řádech desítek milionů korun, které musíme zaplatit. I když lidé budou doma, museli bychom jim platit náhradu mzdy, například. Určitě by to pro nás byl zářez, zásadní problém. Umíme nějakou dobu přežít, ale v takovéto variantě určitě ne v dlouhodobém horizontu.

Testování stojí peníze, vybavit zaměstnance rouškami nebo respirátor také. Budete na to chtít od státu finanční kompenzaci?
Loni jsme v některých měsících při poklesu výroby využívali program Antivirus. Nebylo to ale nic podstatného. Letos nečerpáme nic. Zatím nepočítáme s tím, že bychom o něco žádali. Jsme členy Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy, když tak budeme lobovat za kompenzaci. Těžko ale můžeme žádat o něco, pokud to vláda neumožní. Víte, v posledních dnech jsem konsternován hláškami z vlády. Ministři nařizují nošení roušek a respirátorů ve firmách. Jako kdyby žili v úplně jiném světě! Tyto věci jsme nařídili už loni v březnu a fungují. Kdyby ne, tak výsledky našeho testování nebudou tam, kde jsou. Kdyby byla velká nakaženost, nemohli bychom vyrábět, ztráceli zákazníky, měli velké ekonomické ztráty. Kdybychom spoléhali jen na trasování hygienou, bylo by to stejné. Od loňského března máme pravidla, naši lidé dostali pokyny. Jakmile mají příznaky, nebo rizikový kontakt, necháváme je doma. Preventivně. Kdybychom měli čekat, až nám je vytrasuje hygiena, tak je půlka firmy zamořená. Často jsme měli případy, že se někdo ozval až po týdnu. A to už je k ničemu.

Museli jste omezovat kvůli covidu výrobu?
Jeden z prvních velkých dopadů byl loni, když byly zavřené hranice a nedostali se k nám do práce Poláci, tzv. pendleři, kterých máme řádově kolem 10 až 15 procent. S tím jsme měli velké problémy. Dnes je to zatím jinak, s Poláky to funguje. Další kritická situace byla po vánočních svátcích, kdy řada lidí hlásila, že jsou pozitivní, nebo že mají v rodině někoho pozitivního. Radši jsme je nechali doma. Teď se to stabilizovalo, ale bohužel nám do toho vstupují negativně různá vládní opatření, která ve většině případů považuju za velmi nekompetentní a neefektivní.

Jak se snažíte zaměstnance motivovat k dodržování opatření proti covidu-19?
Je to těžké. Chodím do výroby, já i moji synové, i když jinak striktně dodržujeme zavedená opatření. Například více než 90 procent všech jednání vedeme přes online videokonference. Chodíme mezi lidi, pozdravíme se s nimi, prohodíme pár slov, to je velmi důležité. Snažíme se vysvětlovat, a to i formou interního sdělení, e-mailem nebo v podnikovém žurnále. To je nejúčinnější. Lidé musí vidět, že vedení ví, co chce, a že to funguje. A u nás to vědí. Závazky plníme, lidé u nás nepřichází o žádné příjmy. O to víc mě šokuje, když vláda tvrdí, že firmy musí testovat. Tak to v praxi nefunguje. Pokud se se zaměstnanci nedohodnete, nevysvětlíte jim to, tak na testování nepůjdou. A vezměte si, co se děje aktuálně dnes – vláda pozdě večer rozhodne, že již za několik hodin je zakázáno ve všech firmách poskytování závodního stravování, k tomu dostáváme zcela, a to i nehygienicky, nesmyslné pokyny a současně národu vyhlásí, že v případě pracovní neschopnosti či karantény bude vyplácena stoprocentní náhrada. Je opravdu obtížné vést firmy a řídit lidi, pokud vláda šíří takové nepřipravené nesmysly.

Zvládly vaše firmy "život s covidem"? Evropu zasáhl už před...
Je to ve dvou liniích. Firmy, které se zabývají výrobou a montážemi dřevěných nosných konstrukcí, nebyly až na dílčí organizační problémy ekonomicky covidem významně poznamenány a loňské výsledky měly rekordní. Co se týká strojařiny, tam dopad byl větší, klesli jsme řádově v tržbách a se ziskem asi o 15 procent. Takže dohromady necelých 10 procent pokles za celou naši skupinu firem, což není nijak dramatické. Jsem rád, že jsme to zvládli a finančně nás to neoslabilo, ale v průběhu celého roku jsme museli neustále operativně zasahovat a řešit různé výpadky lidí nebo zakázek. Covid způsobil uzávěrky fabrik po celém světě. Nějak jsme to ale přežili, jsem přesvědčený, že to přežijeme dál. Nejvíc mně ale vadí to, že celková situace u nás mohla být daleko lepší. Není přece normální, že Česká republika je nejhorší na světě, a to i ve srovnání s jinými zeměmi, které jsou ve stejném klimatickém pásmu, mají podobnou historii a demokracii. A to není tento týden, trvá to už rok. A jednoznačně je to nekompetentní a neefektivní prací vlády a zejména premiéra. Čeští voliči si zvolili kozla zahradníkem, a teď to tady máme.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek