Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Firmy a obce můžou koupit samoodběrové testy od nemocnice

18. 3. 2021

page.Name
Antigenní testování na onemocnění covid-19 může být ode dneška snadnější. Místní nemocnice ve spolupráci s trutnovskou radnicí sehnaly 50 tisíc kusů samoodběrových rychlostestů. Přeprodávat je chtějí trutnovským firmám, institucím a okolním obcím, které mají za povinnost testovat zaměstnance.

Výhodou testu od výrobce Lepu Medical je, že provádět a vyhodnotit ho může sám zaměstnanec. Jedná se totiž o šetrný neinvazivní výtěr z nosu. „Testovaná osoba vyjme tyčinku pro výtěr z nosu, jedná se o výtěr z kraje nosní dírky, poté nakape přiložený roztok na tyčinku a do čtvrt hodiny je znám výsledek,“ uvádí výrobce. Testy jsou pro svoji jednoduchost vhodné do škol, úřadů i podniků.

Odběry pro antigenní testy sice dlouhodobě provádí i trutnovská nemocnice, na aktuálně mnohonásobně zvýšenou poptávku ale nemá kapacity. „Proto vznikl nápad nakoupit pro firmy a obce výhodně samotesty, a vyhnout se tak zahlcení našich odběrových týmů,“ vysvětluje ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

„Evidovali jsme velký zájem od místních podniků o nákup samoodběrových antigenních testů. Proto jsme se s trutnovskou nemocnicí domluvili na hromadné objednávce, díky které je cena za testy velmi příznivá,“ potvrzuje trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Cena za jeden test činí 62 korun, přičemž zdravotní pojišťovny přispějí na každý test částkou 60 korun. Podniky a obce na Trutnovsku tak výrazně ušetří. Na trhu jsou podobné testy jinak dostupné za ceny od 80 korun, na e-shopech zpravidla od 100 do 140 korun. „Když bude firma s pětistovkou zaměstnanců doplácet 80 korun na jednoho, tak ji to bude stát 40 tisíc týdně. Chtěli jsme, aby firmy na testování neprodělávaly,“ říká ředitel nemocnice.

Hromadná objednávka 50 tisíc rychlotestů dorazila do Trutnova včera, ve středu 17. března. Zaplatila je trutnovská nemocnice, ale uskladněné jsou v Uffu. „Neměli jsme v nemocnici k dispozici místo, kde je skladovat. Rovněž jsme nechtěli z našeho areálu dělat distribuční místo. Město poskytlo člověka a skladové prostory, kde si je zájemci můžou testy vyzvedávat,“ říká ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Objednávky s uvedením počtu kusů mohou zájemci posílat nemocnici na e-mailovou adresu: fakturace@nemtru.cz. Jeden test stojí 62 korun, jedno balení obsahuje 25 kusů. Odběr je možný pouze na celá balení. Minimální množství objednávky musí být aspoň dvě balení.

S potvrzenou objednávkou si zájemci můžou testy vyzvednout na výdejním místě v Uffu. „Najdou nás v bočním vchodu ze Spojenecké ulice ve čtvrtek 18. března a v pátek 19. března, vždy od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. V dalších dnech podle dohody s kontaktní osobou Monikou Škodovou (e-mail testy@trutnov.cz, telefon 731 629 655),“ dodává trutnovský místostarosta.

Pracovníky, který vyjde samoodběrový rychlost pozitivně, musí zaměstnavatel hlásit hygienickým stanicím, nebo závodním či praktickým lékařům a následně posílat na potvrzovací PCR testy.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Městský úřad Trutnov