Pondělí

27. května 2024

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Firmy se chystají na povinné plošné testování

3. 3. 2021

page.Name
Přísná protiepidemická opatření se stala v mnoha firmách samozřejmostí ještě předtím, než je nařídila vláda. Testování na covid-19 bylo až dosud dobrovolné. Nyní ho stát nařídil. Zjišťovali jsme, jak se firmy chystají na plošné testování.

Trutnovský závod Vitesco Technologies s více než dvěma tisíci pracovníky začal s testováním v listopadu. Od 17. února testuje všechny zaměstnance. Motivuje je pětistovkou za deset testů do benefit programu s cílem, aby se každý nechal testovat aspoň jednou týdně. Plošné testování nařízené vládou firmě problémy nepřinese. „Testování máme řízené, časově plánujeme zaměstnance, aby se neshromažďovali při čekání na odběr. Testování nám zajišťuje dlouhodobý smluvní poskytovatel zdravotní péče,“ oznámil ředitel závodu Lukáš Rosůlek.

Vrchlabská továrna Škoda Auto nyní s odbory projednává detaily povinného testování více než tisícovky pracovníků. „Nařízení vlády samozřejmě respektujeme, nicméně celý model ještě dolaďujeme ve spolupráci s naším sociálním partnerem. Škoda Auto testuje už několik měsíců, a to na bázi dobrovolnosti. Za tuto dobu jsme provedli okolo 20 tisíc testů, zájem mezi zaměstnanci o tuto možnost byl velký,“ uvedla mluvčí firmy Martina Gillichová.

Podnik Devro má v Jilemnici a Slavkově u Brna zhruba tisícovku zaměstnanců. S jejich testováním začal už v prosinci. Objednávku testů nyní navýšil, dodávku očekává zítra nebo v pátek. „Plošné testování nebude organizačně snadné. Většina zaměstnanců pracuje v nepřetržitém provozu. Testování bude probíhat na třech různých místech jilemnické fabriky, abychom snížili přesuny lidí z pracoviště na test. Jednáme s lékařem zajišťujícím u nás pracovní lékařství, máme ale nasmlouvaný i zdravotnický personál, připravujeme se i na variantu se samovyšetřovacími testy,“ vysvětlil jednatel a provozní ředitel Michal Růžek.

Energetická společnost ČEZ testuje od začátku roku. Ve vybraných elektrárnách a provozech důležitých pro chod kritické infrastruktury provádí antigenní a PCR testy. Týdně zvládla otestovat přes tisícovku zaměstnanců. „Tento týden začínáme počet testů postupně navyšovat až na dvojnásobek. Zároveň jsme zahájili samotestování, kdy se zaměstnanci mohou otestovat sami bez dohledu lékaře či zdravotníka. Testování se týká zejména provozů, jako jsou elektrárny, doly, distribuční sítě a podobně,“ řekla mluvčí Šárka Lapáčková Beránková.

Dopravní podnik města Hradce Králové začne testovat pětistovku pracovníků v pondělí 8. března. Rozdá jim samotestovací antigenní sady. Testovat se budou v domácím prostředí, a to jednou týdně. Dodávka dvou tisíc testů má vystačit zhruba na pět týdnů. Testovat se musí i pracovníci na tzv. home office. „Tito lidé mají povinnost prostřídání v kanceláři společnosti minimálně dvakrát do týdne, takže s jejich testováním nebude problém,“ sdělil vedoucí marketingu František Meduna.

Pro královéhradeckou společnost Petrof s více než 200 zaměstnanci bude testování povinné od pátku. „V tuto chvíli kvůli neustálému zmatku, kdy vláda jeden den vyhlásí nařízení a druhý den ho změní, stále hledáme optimální variantu testování pro naši firmu vzhledem ke způsobu podnikání a počtu zaměstnanců,“ prohlásila Kristýna Mlatečková, marketingová specialistka firmy.

Konečně je testování pro zaměstnance povinné!

Strojírenský a stavební holding Kasper Group patří mezi firmy, které už dřív zaměstnance testovaly dobrovolně a na vlastní náklady. Odpovídá Rudolf Kasper, zakladatel firmy.

Vláda nařídila firmám plošné povinné testování. Změní se tím u vás něco, když už jste testovali zaměstnance i dřív, dobrovolně a na vlastní náklady?
Ano, změní. Mimořádným nařízením vlády konečně dostáváme nástroj, kterým se stává očkování pro všechny zaměstnance povinné, a výjimky jsou specifikovány. Nyní jsme tedy schopni zajistit testování, respektive přítomnost na pracovištích dle nařízení vlády se stoprocentním účinkem. To je pro nás zásadní, doposud jsme museli mnoho energie a času věnovat motivaci a přesvědčování, ne vždy s úspěchem.

Budete mít dostatečné množství testů?
Ano, máme to smluvně zajištěno. Měli jsme zajištěno již před platností mimořádného opatření vlády, které nám tuto povinnost stanovuje.

Nově se mají se testovat i pracovníci na home office. Jak zajistíte, jejich testování?
Podle našich posledních informací se povinnost testovat nevztahuje na pracovníky, kteří ve lhůtě sedmi dnů od stanoveného termínu testování budou na home office nepřetržitě. Pokud zaměstnanci tuto podmínku nesplní, zajistíme jejich testování.


(pac, hyš, jš)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek