Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Kulturní a sportovní život se zastavil, radnice proto tradiční ceny neudělí

2. 3. 2021

page.Name
Trutnov letos nebude rozdávat kulturní a sportovní ceny. Reaguje tak na totální zmrazení kultury a sportu, ke kterému loni v Česku došlo kvůli šíření covidu-19. Neudělení cen doporučily poradní orgány městské rady (kulturní komise a komise pro sport), včera ho projednali také zastupitelé města.

Radnice tak letos nepřidělí například tituly Sportovec města, Sportovní kolektiv či Trenér, ale ani Cenu za mimořádný přínos trutnovskému sportu. „Některé závody a soutěže sice byly loni sportovcům umožněny, jednalo se ale spíše o venkovní sporty. Některé soutěže nebyly ani dokončeny. Všichni tedy neměli stejnou šanci v uplynulé sezóně předvést své výkony,“ řekl Tomáš Hendrych, trutnovský místostarosta a předseda sportovní komise.

Rovněž kultura byla kromě dočasného rozvolnění o letních prázdninách většinu roku vypnuta. „Jednalo o úplné zavření všech kulturních zařízení - divadel, muzeí, galerií a dalších. Akce se buď zrušily úplně anebo se konaly ve velmi omezeném rozsahu. Kulturní komise je tedy toho názoru, že lidé aktivní na poli kultury neměli možnost prezentovat svou uměleckou tvorbu a činnost,“ uvedl předseda kulturní komise a trutnovský radní Libor Kasík.

 čtěte také: Kulturní cenu města získá Barbora Chmelíková


S udělováním kulturních a sportovních cen začalo město po listopadu 1989. Za třicet let se stalo jen třikrát, že neudělila cenu za kulturu. V letech 2003 a 2010 nebyli navrženi vhodní kandidáti. Nominace na udělení cen zasílá veřejnost. Také letos radnice občany vyzvala, aby návrhy zasílali. Několik tipů od veřejnosti skutečně dorazilo.

„Velmi děkuji všem, kteří ominace na kulturní a sportovní ceny zaslali. Když se ale ohlédneme za uplynulým rokem, jistě všichni pochopí, že je rozumné je neudělit a vyčkat, jak bude vypadat ten letošní. Věřím, že v příštím roce na tradiční udílení cen opět navážeme a lidé nám opět budou zasílat nominace,“ prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec.

 čtěte také: Nejlepším sportovcem je plavkyně Elhenická


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek