Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Loňský rok byl pro RIAPS rekordní, vydal přes 103 tisíc stříkaček

11. 3. 2021

page.Name
Na jedné straně méně klientů a méně kontaktů s nimi, ale na druhé straně rekordní počet rozdaných stříkaček. Tak se dá stručně shrnout loňská statistika trutnovského kontaktního centra RIAPS, kde poskytují nízkoprahové zdravotní a sociální služby uživatelům návykových látek a jejich blízkým osobám.

Zatímco v roce 2019 využilo služby centra 272 uživatelů a 34 rodičů či jiných blízkých osob, loni to bylo 262 klientů, z toho 26 rodičů a osob blízkých. Svoji rli v tom sehrála omezení proti šíření koronaviru. „Nabádali jsme klienty, aby na výměny chodili méně často, v menších počtech. To vedlo k poklesu počtu uživatelů služby i kontaktů s nimi,“ vysvětlil vedoucí služby Ondřej Čalovka.

Nejčastější primární drogou je u klientů ze dvou třetin pervitin. Téměř čtvrtinu služby tvoří uživatelé alkoholu. O rekordních 36 procent narostl RIAPSu počet vydaných stříkaček. „Celkově jsme vydali přes 103 tisíc stříkaček, z toho přes 60 tisíc v kontaktním centru a více než 40 tisíc v terénu. Je vysoce pravděpodobné, že se míra injekčního užívání zvýšila a častěji byla využívána sekundární výměna, kdy jeden klient mění pro více uživatelů ve svém okolí,“ upřesnil Čalovka.

Koronavirus ovlivnil loňský rok i v RIAPSu. V průběhu roku se upravovaly kapacity služby, aby se snížila míra rizika nákazy koronavirem, zavedla se zvýšená hygienická opatření. „Nabídli jsme možnost antigenního testování na Covid, mezi klienty distribuovali roušky a dezinfekce. Díky tomu se podařilo udržet službu v provozu po celý rok,“ oznámil vedoucí služby Ondřej Čalovka.

Mezi uživateli služeb centra se stále častěji objevují náročnější klienti. Jejich charakteristikou je kombinace užívání návykových látek, potažmo závislosti a současně dalšího psychického onemocnění. K tomu se přidávají další nepříznivé sociální situace jako je bezdomovectví, dluhy, sociální izolace.

Spolupráce s takovými klienty je pro pracovníky RIAPSu velmi náročná. Je potřeba více času, pozornosti a pomoci v běžném sociálním fungování. Tento typ služeb vyžaduje pečlivé plánování, spolupráci s jinými institucemi, koordinaci a kontinuitu služeb, přizpůsobení se možnostem a potřebám klienta.

„Na práci s těmito klienty se nyní chceme více zaměřit. Ze zkušenosti víme, že vhodný přístup a typ intervencí dokáže těmto jedincům pomoci nastartovat důležité životní změny,“ upřesnil Ondřej Čalovka.

Kontaktní centrum RIAPS Trutnov je nízkoprahová zdravotní a sociální služba určená uživatelům návykových látek a jejich blízkým osobám. Již od roku 1997 zajišťuje služby pro severní část Královéhradeckého kraje. Konkrétně poskytuje ambulantní služby v Trutnově a terénní služby na území okresu Trutnov ve městech Trutnov, Hostinné, Vrchlabí, Dvůr Králové nad Labem a Úpice. Služby však využívají osoby z území celého kraje i celé republiky.

(pac, tz-vka)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Michal Bogáň