Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Nejvyšší pokuty za porušování vládních opatření? 10 tisíc korun

17. 3. 2021

page.Name
Desítky pokut a sankcí rozdal Trutnov za porušení covidových nařízení. Vládní protiepidemická opatření začala poprvé platit loni v březnu. Nejčastějšími prohřešky jsou nedovolený pohyb osob a nenošení roušek či respirátorů.

Například loni bylo trutnovskými strážníky předáno správnímu orgánu (městský úřad) 6 podezření ze spáchání přestupku proti krizovému zákonu. „Jednalo se o nedovolený pohyb a pití alkoholu na veřejně přístupném místě,“ uvedla mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Kuriozitou bylo oznámení o přestupku na dětském hřišti. „Jedna fyzická osoba nedovoleně odstraňovala uzávěru ´Zákaz vstupu´ Městské policie Trutnov,“ upřesnila Dědková.

Police České republiky oznámila během dvanácti měsíců městskému úřadu 35 přestupků. „Ve 34 případech šlo o porušení povinnosti fyzické osoby, a to k nedovolenému pohybu na území České republiky v rozporu s účinným nařízením vlády v kombinaci s pitím alkoholu na veřejnosti,“ sdělila Dědková.

V jednom případě šlo o porušení povinnosti právnické osoby, nedovolené ubytování osob v penzionu.

Loni uložili strážníci na místě 23 pokut, 99 případů vyřešili domluvou. Letos zatím městští policisté rozdali 33 pokut a 74 případů vyřešili domluvou. „Pouze ve dvou případech byla městskou policií uložena pokuta ve výši 10 tisíc korun, jinak byla průměrná výše pokuty 2300 korun,“ řekla Dědková. Městský úřad dosud ukládal pokuty v průměrné výši dvou tisíc korun.

Za rok 2020 evidují strážníci 1380 událostí, kterou souvisí s nedodržováním vládních protiepidemických nařízení. „Ve většině případů se jednalo o neuposlechnutí výzvy úřední osoby, kdy si i přes opakované upozornění a výzvy strážníka osoba odmítala zakrýt dýchací cesty, dále zákaz vycházení mimo určenou dobu, zákaz vstupu na určená místa nebo porušení úřední uzávěry,“ dodala mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Pro srovnání, hygienici v Královéhradeckém kraji udělili 51 pokut v celkové výši téměř 109 tisíc korun. Policie v kraji loni řešila 484 přestupků, většinou se jednalo o nenošení roušek. Třetinu se podařilo vyřešit na místě pokutou, většinou v rozmezí od 500 do 2 tisíc korun.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Jan Bartoš