Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Nové kino bude mít dva promítací sály, větší pro 260 diváků, menší pro 40

2. 3. 2021

Nové kino bude mít dva promítací sály, větší pro 260 diváků, menší pro 40 0 snímků
Už žádné vrzání, když si někdo poposedne. Už žádné otlačené sedací kosti při sledování delšího filmu. Starým nepohodlným sedačkám v kině Vesmír je definitivně odzvoněno! Diváci se už příští rok usadí do pohodlných sedaček. Trutnov přemění dožilou budovu na Nábřeží Václava Havla na moderní kino.

Rozsáhlá přestavba začne zřejmě ještě letos v létě a hotová bude zhruba za rok. Nejvýraznější změnu naplánovali architekti Michal Rosa a Martina Rosová uvnitř kina. Místo jednoho velkého promítacího sálu navrhli dva menší.

„Hmota stavby, základní členění fasády a zejména unikátní skořepinový podhled v sále jsou zachovány z dvacátých let. Ovšem hlediště sálu není původní a současně nevyhovuje stávajícím potřebám, tudíž bude kompletně sneseno a nahrazeno novým,“ vysvětlil Michal Rosa.

Současné hlediště má kapacitu 400 míst. V novém kině bude sedaček méně, ale budou komfortnější. Ve větším (hlavním) sále se plánuje 256 míst. Ve druhém nadzemním podlaží vznikne menší sál s kapacitou 39 diváků. Například pro projekci artových představení. Díky systému Atmos s nejmodernějším prostorovým ozvučením poslouží rovněž jako prémiové kino.

Novinek je uvnitř Vesmíru víc. „Navrhli jsme změnu organizace provozu, vyřešili bezbariérovost, navýšili kapacitu nových toalet a posílili prostor pro občerstvení,“ upřesnil Michal Rosa (na snímku).

Kino bude mít nový plášť. Současná červenohnědá barva zmizí. Fasáda bude bílá, doplněná soklem z teraca, a bude jí navráceno původní členění. Hliníková krytina a rámy oken budou šedé.

Rekonstrukci včera schválilo trutnovské zastupitelstvo. Radnice už chystá výběrové řízení na dodavatele stavby, najít ho chce nejpozději v květnu. Práce by mohly začít na přelomu května a června. Skončí v létě 2022.

Modernizace má podle předběžných odhadů stát zhruba 96 milionů korun. Prvních 45 milionů korun má město připravených už v letošním rozpočtu. Zbylou část plánuje do rozpočtu na příští rok.

„Pokud chceme divákům nabídnout pohodlí a příjemný zážitek z promítání filmů, musíme do budovy investovat. Přeci jen jsme třicetitisícové město, které si zaslouží moderní a funkční kino,“ uvedl starosta města Ivan Adamec.

Trutnovské kino bylo postaveno v roce 1929 podle projektu architekta Brože z České Lípy. Mělo tehdy 500 míst v přízemí a 250 míst na balkóně. Nemělo ale stupňovité členění v podobě, jakou má dnes. To získalo až po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1975 až 1976. Tehdy se kapacita snížila na současných 400 míst. V původní podobě z třicátých let mělo kino na podélných stranách velká okna, která se při promítání filmu zatemňovala. Později byla zazděna a vznikla naopak v kopulovité části, kde byly ještě před pár lety kavárna a herna.

Velmi unikátní je v kině konstrukce stropu. Běžný návštěvník kina se většinou děsí, co má nad sebou, protože vidí trhliny ve stropě. „Kdo se ale dostane do podkroví, uvidí naprosto unikátní věc. Strop je udělaný tak, že je tam šest až osm centimetrů tlustá skořepina z betonové malty naházená na síti, která je vyvěšená na tisících táhlech do krovu. Je to zajímavý pohled,“ dodal architekt Michal Rosa.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
vizualizace: RealViz
Foto: Miloš Šálek