Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Před zdravotníky smekám, říká zpěvačka a cukrářka Kamila Nývltová

8. 3. 2021

Před zdravotníky smekám, říká zpěvačka a cukrářka Kamila Nývltová 0 snímků
Až to půjde, uspořádá pro zdravotníky speciální koncerty. Zatím to ale kvůli covidové pandemii není možné, tak se pokusila poděkovat jim aspoň doma vyrobenými zákusky. „Zpívat se nyní nesmí, tak jim aspoň upeču, aby si trošku obalili nervy,“ řekla si minulý týden zpěvačka a muzikálová herečka Kamila Nývltová (31). Dnes v poledne zákusky přivezla do trutnovské nemocnice.

Za normálních okolností by v této době měla jedno vystoupení za druhým, vždyť jako sólistka působí na třech pražských scénách - Hudebního divadla Karlín, Divadla Broadway a Divadla Hybernia. Jenže v Česku je omezený volný pohyb osob, kultura je zavřená úplně. Neplánované volno tak tráví u rodičů ve Rtyni v Podkrkonoší. A když nemůže zpívat, tak vyrábí zákusky. „Vždycky mě to bavilo je to příjemný relax,“ přiznala dnes zdravotníkům.

Přes víkend pro ně vyrobila asi tři sta zákusků. Například věnečky, kremrole, mufiny, bábovky... „Začala jsem v sobotu kolem poledne, jela celý den, v neděli jsem jela úplně celý den, od rána do večera. Už jsem toho měla trochu plné zuby, ale dopadlo to dobře. Večer jsem si sedla k televizi a hodila kopýtka nahoru,“ smála se.

S výrobou zákusků ve velkém už má zkušenosti. Peče nejen pro rodinu, ale i na zakázku. Před koncem roku napekla zhruba 250 kilogramů vánočního cukroví- „Netušila jsem, že si ho u mě tolik lidí objedná,“ přiznala.

Až pandemie ustoupí a kultura se znovu rozjede na plné obrátky, chce Kamila Nývltová uspořádat benefiční koncerty pro trutnovskou nemocnici a její zaměstnance. „Za to co odvádějí, si to zaslouží. Mnohdy se na ně ale zapomíná,“ vysvětlila Kamila Nývltová.

Moc dobře ví, o čem mluví. Sama na vlastní kůži zažila, jaké to je pečovat o někoho ve vážném stavu. Její mladší sestra Eliška byla postižená a dlouhodobě upoutaná na lůžko. „Celý život, než umřela, tak jsme se o ní doma starali. Je to velmi náročné. Člověk se o dotyčného stará 24 hodin denně, žije tím celá rodina a všichni se tomu přizpůsobují,“ popsala.

V nemocnici je sice k dispozici více personálu, ale také leží na lůžkách více pacient, kteří jsou odkázáni na péči zdravotníků. „Je to o obrovské energii, člověk tomu nesmí podléhat. Je to velké psychické vypětí, člověk si to neumí představit, když aspoň něco takového v nějakém měřítku nezažije. Proto přede všemi zdravotníky smekám, nejen u nás, ale po celé republice, po celém světě, dodala Kamila Nývltová.

Přála bych zdravotníkům, aby lidé současnou situaci nezlehčovali

Kamilo, když jste chystala zákusky pro zdravotníky, zpívala jste si u toho?
Občas ano. Zrovna od včerejška (neděle) si zpívám věc, kterou jsem zpívala loni v létě s taťkou, a kde jsme u toho hrála i na zobcovou flétnu. Písnička se jmenuje Divoký horský tymián. Je to starší věc od Žaltmana.

Jak často si nyní doma zpíváte?
Moc ne, spíš poslouchám muziku. Občas si zkusím brouknout kousek písničky, jestli jsem nepřišla o hlas.

Co děláte pro lepší náladu?
Chodím na procházky, hodně cvičím, snažím se nesedět doma na zadku. Chystán léto Česko zpívá kemp, dělám online koncerty. Vymýšlím různé věci. A samozřejmě uklízím. Mám pocit, že je náš barák už asi tisíckrát vygruntovanej. Člověk ale vždycky najde něco, co se potřebuje uklidit, vyhodit a obměnit. Teď s jarem bude zahrádka, tak asi budeme s mamkou něco sázet.

Spousta žen si stěžuje, že v poslední době přibraly tzv. covidová kila? Je to i váš případ?
Myslím, že ne. Pořád se snažím mít zdravou životosprávu. Ráno se probudím a potřebuju si naplánovat den. Pak vím, že budu například péct, potom půjdu na procházku, pak bude čas vyřídit emaily a jít cvičit. Snažím se, abych jen neseděla a nejedla. Doufám, že návrat do práce bude rychlý, a kostýmy prostě potřebuju zapnout.

Kdybyste měla kouzelný prsten a mohla pro zdravotníky něco udělat, co by to bylo?
Samozřejmě bych vyléčila všechny nemocné lidi, ale to bohužel nejde. Co je ale reálné, tak bych zdravotníkům přála, aby to ostatní lidé nezlehčovali. Hodně mě s tím štvou. Pokud se jich covid nedotkne, tak si z toho nebudou nic dělat, budou lhostejní a sobečtí. V tom český národ dost vyniká. Zdravotníkům bych přála, aby jim přibývalo co nejméně pacientů, aby se to ustáli a hlavně, aby se lidem kolem změnili, sáhli si do své duše, a v rozumném měřítku nezlehčovali současnou situaci.


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš
Video: Pavel Cajthaml