Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Samoodběrové testy za výhodnou cenu vykoupily firmy a obce za týden

31. 3. 2021

page.Name
Celkem 240 firem, organizací a obcí využilo výjimečné možnosti a koupilo si od trutnovské nemocnice samoodběrové antigenní testy na onemocnění covid-19. Cena byla velmi výhodná, 62 korun za kus. Na trhu se běžně pohybuje nad stokorunou.

Testy nakoupila nemocnice po domluvě s trutnovskou radnicí, aby státem nařízené povinné testování nebylo pro místní firmy a obce tak komplikované a drahé. Povedlo se koupit 50 tisíc testů v ceně 60 korun za kus. Zájemci si je mohli koupit za 62 korun, vyzvedávali si je v Uffu. Během jednoho týdne se prodaly všechny testy.

„Průměrně si zájemci objednávali kolem 200 kusů. Největší objednávku jsme zaznamenali na 5 tisíc kusů. V tuto chvíli žádné samoodběrové testy již nemáme,“ prohlásil trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Výhodou testů od výrobce Lepu Medical je, že provádět a vyhodnotit ho může sám zaměstnanec. Jedná se totiž o šetrný neinvazivní výtěr z nosu. „Testovaná osoba vyjme tyčinku pro výtěr z nosu, jedná se o výtěr z kraje nosní dírky, poté nakape přiložený roztok na tyčinku a do čtvrt hodiny je znám výsledek,“ uvádí výrobce.

Není vyloučeno, že v případě zájmu by se nemocnice s městem pokusily sehnat další testy. „Aktuálně ale nemáme žádné objednávky, budeme čekat na vývoj situace,“ upřesnil ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Pandemická situace v Česku se neustále vyvíjí a mění. „Je těžké předjímat další vývoj testování, takže situaci bedlivě sledujeme a pokud dojde k dalšímu růstu poptávky, případně zásadní úpravě pravidel, jsme připraveni opět ve spolupráci s nemocnicí okamžitě reagovat,“ uvedl Tomáš Eichler.

Překvapivě se ale zatím nemění ceny antigenních testů. Na trhu jsou dostupné za ceny od 80 korun, na e-shopech zpravidla od 100 do 140 korun. „Očekával jsem, že dodavatelé sníží ceny, že cenová dostupnost testů bude výrazně lepší než před čtrnácti dny. Zatím se tak ale nestalo, dochází jen k pozvolnému snižování ceny,“ upozornil Procházka.

Z obavy, aby v případě náhlé změny nezůstaly špitálu tisíce testů, o které by nebyl zájem, nyní nemocnice počká s případným nákupem do příštího týdne. „V průběhu příštího týdne se rozhodneme, zda budeme realizovat další nákup,“ dodal ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz