Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Trutnov přidal do letošního rozpočtu další investice

4. 3. 2021

page.Name
Nové parkování v Poříčí, oprava Kacířského potoka, bezbariérové WC na náměstí, ale také příprava projektů jako jsou rekonstrukce skleněné lávky nebo rozšíření parkování u nemocnice. To jsou investice, které radnice před pár dny přidala do plánů pro letošní rok. Původně sice v rozpočtu města nebyly, ale protože se zatím Trutnovu ekonomicky daří, souhlasilo zastupitelstvo s jejich zařazením do aktuálních priorit.

„Už známe výsledek hospodaření města za rok 2020 a podle prvních dvou měsíců letošního roku vypadají nadějně příjmy z rozpočtového určení daní. Díky tomu jsme si dovolili provést změny v rozpočtu a zapracovat do něj většinu investic, které na letošní rok plánujeme,“ řekl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Mezi nejvýznamnější investice patří rekonstrukce kina Vesmír. Začne v létě a město odhaduje, že bude stát zhruba 96 milionů korun. „V letošním rozpočtu počítáme s polovinou nákladů na rekonstrukci, což činí zhruba 45 milionů korun. Druhou polovinu naplánujeme do rozpočtu na příští rok, kdy by rekonstrukce měla být dokončena,“ vysvětlil Adamec.

Do rozpočtu se nově dostalo například vybudování nových parkovacích stání v ulici Sportovní za 1,4 milionu korun. Na opravu vyústění Kacířského potoka, poškozeného loňskými srpnovými povodněmi, vyčlenilo město 3,5 milionu korun. Vytvoření bezbariérového veřejného WC v čp. 129 na Krakonošově náměstí vyjde na půl milionu korun.

„Díky pracovní skupině Trutnov bez bariér zjišťujeme nedostatky, které výrazně ztěžují pohyb a život ve městě lidem s tělesným handicapem. Překážky se snažíme postupně odstraňovat a příkladem je i vybudování bezbariérového WC na Krakonošově náměstí,“ uvedl trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

 čtěte také: Nové kino bude mít dva promítací sály


V rozpočtu pro letošek jsou i akce, které nejsou na první pohled vidět. Například pořízení projektové dokumentace na rozšíření parkoviště naproti nemocnici za 600 tisíc korun. „Současná kapacita je nedostatečná. Zvýšení kapacity by pomohlo nejen nemocnici, ale i občanům Kryblice. Široko daleko není jiné místo na parkování,“ upřesnil Adamec.

Zhruba 1,4 milionu korun město vyčlenilo pro přípravu projektové dokumentace na rekonstrukci skleněné lávky v ulici Na Struze.

„V rozpočtu nejsou některé investice připravované ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic. Například vybudování kruhové křižovatky u bývalé porodnice, oprava Špitálského mostu s vybudováním náplavky, a chodníky na Polské ulici od železničního přejezdu směrem na Poříčí a Voletiny,“ zdůraznil Adamec.

Město zatím nezná výši případné finanční spoluúčasti. Některé z těchto akcí by se ale měly spustit už letos. Nejčastěji se hovoří o „kruháku“ na Pražské.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Michal Bogáň