Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Trutnov se opět přidal k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet

10. 3. 2021

Trutnov se opět přidal k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet 0 snímků
Barevnou vlajku se sluncem dnes vyvěsilo vedení trutnovské radnice na stožár před městským úřadem. Připojilo se tak k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet.

Cílem kampaně je vyjádřit nesouhlas s násilným potlačováním práv a svobod národů a menšin na celém světě, a hlavně upozornit na 80 tisíc Tibeťanů, kteří zahynuli při protičínském povstání ve Lhase roku 1959. Tibet coby samostatný stát byl totiž tehdy za drastických okolností násilně zabraný mocensky a vojensky velmi silnou sousední Čínou.

„Právo národů na vlastní sebeurčení tehdy bylo pošlapáno a měli bychom si to připomenout, aby se neopakovalo,“ zdůraznil trutnovský starosta Ivan Adamec. Vlajku před úřad pověsil dnes ráno společně s oběma místostarosty Tomášem Hendrychem a Tomášem Eichlerem.

Tibet byl součástí Číny od roku 1751. Před první světovou válkou, v roce 1913, se osamostatnil. Když Čínu ovládli v roce 1950 komunisté, vtrhli krátce poté její vojáci do Tibetu. Sílící protesty několika desítek tisíc tamních obyvatel násilím potlačili v roce 1959. „Každý stát má právo existovat. A ne, že si silnější soused usmyslí, že se mu to území líbí nebo že ho potřebuje, a násilím ho zabere,“ upřesnil Adamec názor trutnovské radnice.

Podobné události chce připomínat i přesto, že většina světa (včetně Česka) nyní čile obchoduje s ekonomicky velmi silnou Čínou. „Národní identita je cennost, za kterou se musí bojovat. Za sebe bych rád zdůraznil, že lidská práva, lidský život, jsou vždy cennější než obchod," dodal trutnovský starosta Ivan Adamec.

Barevné vlajky se sluncem vyvěšovala i další česká města, obce, krajské úřady a organizace. Například Královéhradecký kraj či správa Krkonošského národního parku.

Celosvětová akce vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let 20. století. Češi se k akci připojují od roku 1996.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek