Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Trutnovský technolog pomohl odstranit potíže při manipulaci s vakcínou

17. 3. 2021

page.Name
Michal Pavlásek, specialista technolog v trutnovském závodě Siemens, pomohl očkovacímu týmu trutnovské nemocnice vyřešit komplikace při transportu lahviček s vakcínou proti nemoci covid-19.

Zaměstnanec trutnovské společnosti Siemens NST vymyslel a vytiskl držáky na vakcíny na 3D tiskárně. Inspirací mu byl článek na internetu o potížích při manipulaci s vakcínou zdravotníků rokycanské nemocnice, která problém vyřešila díky pomoci odborníků ze Západočeské univerzity v Plzni.

Iniciativně kontaktoval trutnovskou nemocnici a ta mu potvrdila, že by držáky vakcín velice uvítala. Na internetu si stáhl 3D model pro tisk, ale rozměry držáků nebyly pro potřeby nemocnice optimální. Spojil se tedy s koordinátorkou očkování z nemocnice, aby projednali a stanovili správný rozměr, který by byl vhodný do nemocničních boxů pro převážení vakcín ke klientům.

Podle zadaných rozměrů navrhl, na 3D tiskárně vyrobil a do nemocnice dodal první prototyp pořadače lahviček. Ten umožňuje nestabilní lahvičky s vakcínou přepravovat i skladovat ve vertikální poloze. Vakcinační látka je totiž velmi křehká a kvalita séra se snižuje případnými otřesy. Držák tak celkově usnadňuje správné zacházení s vakcínou od jejího vyzvednutí v mraženém stavu až do aplikace.

S nemocnicí se Michal Pavlásek domluvil na další spolupráci. Vymyslel a vyhotovil další přípravky pro transport vakcín v polystyrenových boxech z Fakultní nemocnice v Hradci Králové do Trutnova. Jedná se o stahovatelná plata, jejichž jednotlivá patra neleží přímo na vakcínách a nemůže tak dojít k jejich poškození. Tento typ zakládání pokryje 400 vialek (vialka = lahvička s vakcínou). Každá lahvička obsahuje 5 dávek, což znamená, že tyto držáky pokryjí spotřebu až pro 2000 očkovaných.

Pro trutnovský Siemens je společenská odpovědnost jednou z priorit v jeho činnostech, proto se rozhodl tuto aktivitu podpořit a podílí se nákladech 3D tisku.

S prosbou o pomoc a tiskem držáků na míru do přepravních boxů ho oslovila i nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem. Během víkendu připravil 3D model pro 130 vakcín a od pondělí pracuje na 3D tisku.

„Myslím si, že to není pouze o mně, ale o celé skupině lidí, kteří se při propuknutí pandemie snažili alespoň trochu zdravotníky ochránit a pomoci jim v rámci tisku ochranných štítů, brýlí a podobně. Tiskem držáků na vakcíny na tuto aktivitu jenom navazuji,“ říká Michal Pavlásek.

Své 3D modely malých zakládání pro dva různé typy vakcín umístil na internet k volnému (nekomerčnímu) použití, aby se do 3D tisku pro nemocnice mohlo zapojit co nejvíce lidí.

(bog, tz-mtu)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Michala Pavláska