Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

V pondělí začíná svoz bioodpadu, loni se vytřídilo 738 tun

27. 3. 2021

page.Name
V pondělí startuje opět svoz svoz biologicky rozložitelného odpadu. Loni byl o hnědé popelnice velký zájem a očekává se i letos. „V současné době máme po Trutnově rozmístěno asi 1300 nádob. Je předpoklad, že produkce bioodpadu bude vyšší,“ uvedl ředitel svozové společnosti Transport Trutnov Jiří Ticháček. Loni vytřídili obyvatelé města 738 tun bioodpadu. Novinkou letošního roku budou velkokapacitní kontejnery u zahrádkářských kolonií.

Svoz je zdarma. Svozový den bude i letos shodný se svozovým dnem komunálního odpadu v dané lokalitě. „Za svoz bioodpadu lidé neplatí nic navíc, poplatek je součástí poplatku za svoz komunálního odpadu. Ovšem pokud by měli zájem o častější svoz, mohou kontaktovat svozovou společnost a zaplatit si za svážení jednou týdně,“ vysvětluje starosta Trutnova Ivan Adamec.

Bioodpad lidé třídí do hnědých kontejnerů o nosnosti 98 kg. Nárok na jednu nádobu zdarma má každý majitel rodinného domu i bytový dům o více bytových jednotkách na území města. Tyto nádoby si mohou vyzvednout během pracovních dnů v době od 07:00 do 15:00 v sídle společnosti Transport Trutnov, tedy na adrese v Aleji 131, 541 01 Trutnov, tel.: 493 646 111, 724 946 865, 733 743 171, a to na základě podepsání smlouvy o výpůjčce.

 

Lidé žijící na sídlištích mohou bioodpad vhazovat do velkých hnědých kontejnerů, jejichž umístění naleznou na webové stránce mapy.trutnov.cz – mapa odpadového hospodářství. „V zahrádkářských koloniích letos plánujeme přistavět velkokapacitní kontejnery na bioodpad na předem domluveném místě, které budou také jednou za dva týdny sváženy,“ dodává Ivan Adamec.

Do nádoby na bioodpad patří čerstvě posekaná tráva, listí, kůra, drobné větvičky z keřů, piliny, hobliny, zbytky plevele, spadané ovoce, papírová plata od vajec, ruličky od toaletního papíru, dřevěné příbory, párátka apod. Naopak do nich nepatří maso, kosti, kůže, mléčné výrobky, těstoviny, knedlíky, jedlé tuky a oleje, zvířecí trus a moč, podestýlky s exkrementy, peří, chlupy, vlasy, uhynulá zvířata, nebezpečné odpady, obalové materiály z bioplastu, vlhčené ubrousky atd.

V roce 2019, kdy byl svoz bioodpadu zahájen, vytřídili občané Trutnova 572 tun bioodpadu. V loňském roce to bylo 738 tun. „Čísla jasně dokazují, že každým rokem Trutnované separují čím dál větší množství bioodpadu, což je velmi dobře. Ovšem nesmíme usnout na vavřínech a občany stále motivovat k třídění. V lednu vešel v platnost zákon o odpadech, který do roku 2030 výrazně omezí a také zdraží možnost ukládání komunálního odpadu na skládky. Čím více tedy v našich domácnostech vytřídíme na jednotlivé suroviny, tím méně odvezeme na skládky a tím méně se nás dotkne postupné zdražování,“ upozorňuje trutnovský starosta.

(bog, tz-mde)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek