Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Za zlepšením epidemické situace na Trutnovsku nebyla jen uzávěra

11. 3. 2021

page.Name
Epidemie v okrese Trutnov výrazně zpomalila, přitom ještě v únoru byl region koronavirem nejzasaženější v Česku. Je to výsledek několika faktorů, nejen uzávěry okresu, která kvůli velkému šíření epidemie platila od 12. do 28. února. Shodli se na tom zástupci měst, krajských hygieniků, nemocnic a Královéhradeckého kraje. Epidemie zpomaluje v celém kraji.

Ředitel krajské Oblastní nemocnice v Trutnově Miroslav Procházka vidí za zpomalením epidemie v okrese hlavně změnu chování lidí a výrazné testování. „Uzávěra měla podle mého názoru dopad minimální, spíše šlo o psychologický efekt,“ řekl dnes ČTK Procházka.

Také místostarosta Trutnova Tomáš Tomáš Eichler (Piráti a nezávislí) nepovažuje uzávěru okresu za to hlavní, co epidemii v regionu zmírnilo. „Podle mě bylo mnohem důležitější, že ještě před tím, než uzávěra byla vyhlášena, začal velkorysý projekt testování. Tři armádní týmy zajížděly do obcí, do firem, pokrývaly velkou část okresu. Podařilo se vytestovat několik set bezpříznakových lidí. Jestli něco pomohlo, tak to bylo toto a pak chování lidí,“ sdělil ČTK Eichler.

Souběh více faktorů za poklesem počtu pozitivních případů mezi obyvatelstvem v okrese Trutnov vidí také hygienici.

„Uzávěra okresu, ať už po faktické nebo psychologické stránce bezesporu sehrála svoji úlohu. Dá se říci, že stejně jako byly od začátku roku rovnoměrně a stabilně zasaženy všechny věkové skupiny, tak i k poklesu došlo stejným způsobem, tedy rovnoměrně, napříč všemi věkovými skupinami,“ pronesla mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí. Dalším z faktorů, který přispěl ke snížení počtu nově zjištěných pozitivních případů, je podle ní i přístup obyvatel okresu Trutnov.

Vysoké počty nakažených v regionu v prvních dvou měsících roku 2021 se projevily v obsazenosti nemocnic nejen na Trutnovsku. Pacienty s covidem tam léčí nemocnice v Trutnově, ve Dvoře Králové nad Labem a ve Vrchlabí. Aby se nemocnicím v okrese odlehčilo, byli někteří pacienti přesunuti do jiných nemocnic.

„Převáželi jsme poměrně často pacienty i mimo kraj, do celé republiky, včetně převozů vrtulníkem. Byl bych rád, kdybychom už byli za bodem zlomu, nikdy ale nevíte, co se stane za 14 dní. Z hlediska tlaku na Trutnovskou nemocnici považuji za zlom začátek března,“ poznamenal Procházka. Dnes měla trutnovská nemocnice volných zhruba 15 standardních covidových lůžek, z intenzivních lůžek zbývala poslední. „Covidových lůžek máme momentálně volných asi 25 procent, u intenzivních lůžek je to horší, máme je téměř plná. Mění se to ale z hodiny na hodinu," dodal.

Podle ministerstva zdravotnictví je nyní v okrese Trutnov nejmenší šíření nákazy ze všech okresů v kraji. Na Trutnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 378 případů. V polovině února, kdy byl okres v uzávěře, byl přírůstek téměř 1300 případů na 100 tisíc obyvatel.

Pacienty s covidem v kraji léčí Fakultní nemocnice Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá ve Vrchlabí. Podle hradeckého hejtmanství bylo dnes v kraji z celkového počtu asi 720 covidových lůžek volných 142 standardních a zhruba deset intenzivních.

Okres Trutnov je druhým nejlidnatějším okresem Královéhradeckého kraje. Koncem září 2020 na Trutnovsku žilo 117 tisíc 684 obyvatel. Hradecký hraj má více než 551 tisíc obyvatel.

ČTK
Foto: Jan Bartoš