Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Zájem o testování na covid je velký, přibývá odběrových týmů

4. 3. 2021

page.Name
Dobrovolné antigenní testování veřejnosti bude pro velký zájem pokračovat. V Trutnově budou i v dalších dnech v provozu odběrová místa v nemocnici a v Uffu, v terénu zůstávají také mobilní týmy zdravotnické školy a armády.

Nemocnice začala s dobrovolným bezplatným testováním loni. Do odběrového místa na okraji areálu jezdí lidé auty, do místa u plicní ambulance chodí lidé pěšky. K testu se lidé mohou objednat přes webový rezervační systém (zde).

Další odběrové místo vzniklo v Uffu na náměstí Republiky, kde testování zajišťují lidé z Oblastní charity Trutnov. Lidé mohou od počátku přijít bez objednání. Nejprve se v Uffu testovalo dva dny v týdnu, pak tři. Od příštího týdne bude testování veřejnosti vždy v úterý a ve čtvrtek od 9 do 16 hodin. „Středa bude nově vyhrazena pro testování zaměstnanců již objednaných firem,“ upozornila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

S antigenním testováním pomáhají rovněž dva mobilní týmy složené z učitelů trutnovské střední zdravotnické školy a obchodní akademie. Po domluvě s nemocnicí zajíždějí do továren, úřadů či škol. Denně zvládnou 120 až 200 odběrů. Výjezdy mají naplánované i na příští týden. „Když bude o testování zájem, jsme připravení pokračovat dál,“ uvedl ředitel školy Roman Hásek.

V regionu se pohybují rovněž tři armádní mobilní týmy. Denně zvládnou provést testování zhruba tří set lidí.

Kraj považuje testování za rychlý a účinný způsob boje s kritickou epidemickou situací. „Kromě odběrových míst v nemocnicích posilujeme a podporujeme i mobilní testovací týmy, které dokáží pokrýt velké území kraje a usnadnit obyvatelům možnost se nechat otestovat,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Do testování obyvatel v kraji se zapojují také dva mobilní odběrové týmy hasičů. Každý tým má dva členy. Jeden (se zdravotním vzděláním) provádí odběry a druhý vykonává funkci pomocníka. Ve spolupráci s armádou zajišťují odběry v kraji také zdravotníci z náchodské nemocnice a pracovníci Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Bezplatné antigenní testy se provádějí výtěrem z nosohltanu. Testování probíhá v odběrovém centru, tedy ve stejném místě, kde se provádějí PCR testy. Pacient najede vlastním autem do stanu a skrz stažené okénko mu proškolení zdravotníci ve speciálních ochranných oblecích odeberou z úst a krku vzorky sliznice. Výsledky rychlých testů jsou známé do dvaceti minut.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek