Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Auta na nové pěší zóně? Jen ráno a večer, slibuje radnice

16. 6. 2021

page.Name
Nový vzhled, nové zvyklosti. Modernizace Horské ulice od Krakonošova náměstí po náměstí Republiky pomalu končí. Za pár dnů se do ní naplno vrátí život. Už v ní ale nebudou chodci uhýbat projíždějícím autům.

Radnice ještě před začátkem rozsáhlé rekonstrukce pěší zóny avizovala, že chce zároveň docílit toho, aby byla bezpečnější. Dosud do ní zásobovací auta mohla kdykoliv, často se tak míjela s chodci. Někteří motoristé navíc vjížděli do pěší zóny a bez pardonu tam parkovali. Od července se situace razantně změní.

Ke kolizím aut s chodci nebo cyklisty by mělo docházet minimálně. Zásobovací vozy budou smět do pěší zóny jen od 6 do 10 a od 17 do 20 hodin. Zároveň musí vážit méně než 4 tuny. Jinak budou smět na Horskou jen auta s povolením Městského úřadu Trutnov. Nově můžou na pěší zónu i cyklisté.

„Věřím, že si občané brzy zvyknou a změny ocení. Cílem je, aby v exponované době pěší zóna sloužila hlavně chodcům a cyklistům, aniž by je rušila a ohrožovala projíždějící motorová vozidla. Od Dopravního inspektorátu Policie ČR již máme kladné stanovisko, tudíž nyní už jen zbývá vyrobit a nainstalovat dopravní značení,“ uvedl trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Rekonstrukce pěší zóny navržená hradeckými architekty Martinem Hájkem, Václavem Hájkem a Lukášem Kemrem má být hotová do konce června. „Nová dlažba už je položená, na jaře se zasadily stromy podél celé zóny, postupně přibývá nový mobiliář a brzy spustíme vodní prvek na Svatojanském náměstí.

Kromě řady stromů jsou novinkou desítky laviček. V Horské ulici budou pod stromořadím dřevěné lavice bez opěradel, na Svatojánském náměstí dřevěné lavičky s opěrkou a ocelovou konstrukcí. „Chceme, aby se pěší zóna stala příjemným místem pro trávení času a setkávání lidí,“ řekl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Očekávanou novinkou je liniový vodní prvek před restaurací Jednička, symbolická připomínka někdejšího mlýnského náhonu. Viditelná už je i nová trafika, která se nad poštu přesune z místa pod poštou.

Rekonstrukci pěší zóny za 44 milionů korun provádí litoměřická firma Gardenline. „Slavnostní otevření chystáme na začátek září, kdy se tu koná tradiční Trutnovský jarmark,“ dodal Ivan Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Renáta Tommová