Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Čapí příběhy pokračují. Na řadě je kroužkování

16. 6. 2021

Čapí příběhy pokračují. Na řadě je kroužkování 0 snímků
Stačilo pár minut a čapí román z hnízda na komíně bohuslavické Kary má další zajímavou kapitolu. Včera došlo na kroužkování a pojmenování čápat, což se dá s trochou nadsázky srovnávat například s lidským fasováním občanského průkazu. „Z čápat se nám tak stali mladí čápi,“ uvedl stálý pozorovatel čapího hnízda Tomáš Prouza.

Stejně jako před rokem provedl kroužkování na 31 metrů vysokém komíně zoolog Petr Kafka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Došlo k němu o půl sedmé večer.

„Čápata byla postupně okroužkována v pořadí Šemík (2. nejmladší, CE888), Brunclík (nejstarší, CE889), Vesna (nejmladší, CE890) a Horymír (2. nejstarší, CE891). Oba rodiče mezitím odlétli z dohledu. Celé kroužkování trvalo necelých šest minut,“ upřesnil Prouza.

Inspirací pro jména byly postavy z díla Aloise Jiráska Staré pověsti české. „Jirásek je spisovatelem našeho kraje, jména jsou spjatá s historii českých zemí, poměrně známá, avšak ne běžně používaná,“ vysvětlil Prouza.

Čapí maminka Bohunka kroužkování sledovala ze vzduchu. Z hnízda vylétla pár vteřin předtím, než se k něm vyšplhal zoolog Kafka. Zpátky se vrátila pár minut po kroužkování.

Také na dalších čapích hnízdech se dá brzy počítat s kroužkováním. Ideální čas bývá totiž zhruba ve věku čtyř týdnů mláďat.

 čtěte také:  Bukáček na to není sám, ukazuje příběh z Buků


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: Lukáš Ronge/HD Internet