Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Mohli sedět doma. Radši ale zachraňovali lidské životy

30. 6. 2021

Mohli sedět doma. Radši ale zachraňovali lidské životy 0 snímků
Za normálních okolností by to bylo tradiční rozloučení s úspěšnými absolventy. Letos ale mělo slavnostní vyřazení studentů trutnovské zdravotnické školy v městském lesoparku mimořádnou atmosféru. Jeho součástí totiž v úterý bylo i poděkování za významnou pomoc v boji s pandemií covidu-19.

Od prosince do března vrcholila v Česku koronavirové krize. Přetíženým nemocnicím chyběl personál. Naštěstí výraznou měrou pomohli dobrovolníci z řad studentů zdravotnických oborů. Do akce se zapojili i ti z Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy.

„Mohli sedět doma, koukat se na televizi a nadávat politikům, jak dělají všechno špatně. Anebo se mohli zvednout, a jít pomáhat. Neváhali a šli do akce. Nasadili a riskovali své zdraví a zdraví svých blízkých, drželi vážně nemocné za ruce lidi, dávali jim naději,“ uvedl ředitel školy Roman Hásek.

Nyní se dočkali osobního poděkování. Například od ředitele trutnovské nemocnice Miroslava Procházky. „Nedali bychom to bez vás, velké díky všem!“ prohlásil před studenty. Pomoc trutnovské zdravotnické školy podle něj nemá v Česku obdoby. Kromě více než stovky studentů totiž pomáhali téměř všichni učitelé. Někteří v nemocnicích, další coby členové mobilních testovacích týmů.

„Jste zřejmě jediná zdrávka v republice, která se zapojila v tak velkém rozsahu. Když se řešilo, kde shánět posily, zaznělo od našich sester: Nechtějte mediky, ale studenty ze zdrávky, ideálně z Trutnova! To mluví za vše,“ řekl.

Dvě školy v jednom
Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola v Trutnově je už několik let sloučená s Obchodní akademií v Trutnově. Je to patrné i z fotogalerie, kterou pořídil fotograf Miloš Šálek při úterním slavnostním vyřazování maturantů v městském parku.

Další poklonu vysekl studentům krajský radní pro školství Arnošt Štěpánek. „Zachraňovali jste životy. Víte, že to není jen práce, ale poslání. Ukázalo se, že povídačky o dnešní generaci, že není tak dobrá, nestuduje, jen by kalila a užívala si života, že to jsou jen prázdné povídačky. Vy jste toho důkazem.“

Začátek boje s covidem nebyl pro studenty snadný. „Nebyl čas na rozkoukávání nebo postupné oťukávání. Museli jsme se chytit za chodu. Prostě nás hodili do vody a plavte!“ potvrdila Kristýna Bártová, která letos absolutoriem úspěšně zakončila studium tříletého oboru diplomovaná všeobecná sestra.

„Kdo nepomáhal na covidových odděleních nebo v sociálních zařízeních, tak si to nedokáže představit. Denně se bojovalo o životy, určitě to v nás zanechalo nějakou stopu. Vzpomínek se hodně dlouho nezbavíme. Musíme si z toho ale brát to dobré, zkušenosti, které se nám budou hodit po celý život,“ přiznala Martina Hraníčková, které k dokončení studia chybí rok.

Studenti dokázali ale souběžně s pomocí v nemocnicích řádně dokončit školu. Podle většiny bylo velmi těžké současně při práci studovat. „Byl to boj, ale život není procházka růžovou zahradou. O to víc na sebe můžeme být pyšní, že jsme zvládli skloubit pracovní nasazení s dokončením studia,“ řekla Kristýna Bártová.

„Nebyly to lehké časy, ale dnes už můžeme říct, že jsme to zvládli. Učitelé nám vycházeli vstříc, podporovali nás,“ potvrdila Martina Hraníčková.

Studentům i učitelům, kteří zvládli pomáhat a zároveň plnit školní povinnosti, osobně poděkoval i ředitel školy. „Smekám před vámi. Je pro mě ctí, být ředitelem školy, kde jsou takoví skvělí lidé. Děkuju vám,“ dodal Roman Hásek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek