Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Našim lidem musíme dát dostatek dovolených na odpočinek během léta

14. 6. 2021

page.Name
Ještě v únoru pečovali lékaři a sestry trutnovské nemocnice o rekordní množství nemocných s koronavirem. V květnu a v červnu se postupně vrátili k běžné práci. „Aktuálně nemáme žádné covidové oddělení, ani žádného covidového pacienta,“ říká ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Takže se nemocnice vrátila naplno k normálu?
V podstatě ano. Všechna oddělení, která fungovala před covidem, nyní jedou ve standardním režimu. Pouze v místě, kde jsme měli v pandemii nejvíc vytížené oddělení covid 1, nyní děláme menší rekonstrukci a drobné úpravy. Rehabilitace se vrátí do svého během dvou týdnů, ale už nyní funguje. Všechna oddělení jsou v provozu.

Někteří pacienti během pandemie odkládali návštěvu lékaře. Jiným naopak byly odkládané operace kvůli omezení běžného provozu. Registrujete v Trutnově nyní přetlak pacientů?
Liší se to oddělení od oddělení. Tam, kde jsou plánované výkony dlouhodobějšího charakteru, je čekací fronta mírně delší. Věříme však, že to budeme schopni během roku stáhnout. U některých oddělení je to méně závažné, než jsme čekali. Tam jsme překvapivě na stejných čekacích dobách jako před covidem. V současné době nemáme žádné oddělení, kde by byly extrémně dlouhé čekací doby nebo dokonce delší doby než před covidem.

Během pandemie byli zdravotníci extrémně vytížení. Stihli si už odpočinout?
Jsou pořád unavení. Sotva v nemocnici skončil jeden maraton s covidem, všichni naskočili do dalšího maratonu. Nebyla žádná pauza. Musíme dát lidem dostatek dovolených na potřebný odpočinek během léta. Budeme mít proto letní uzavírky ve větším rozsahu, než jsme mívali v předchozích letech.

Nevyčerpalo zaměstnance mimořádné covidové vypětí až tak, že by chtěli odejít?
Hromadné odchody jsme nezaznamenali. Jednotlivci měli tendence s tím tzv. praštit, to ano. Ale většina to ustála, za což jsem velmi rád, a všem lidem za práci při pandemii děkuji, protože to nasazení bylo opravdu obrovské.

Dostali zdravotníci slibované covidové odměny?
Ano. Za jarní období loňského roku je dostali na podzim. Za větší zátěž, která proběhla od listopadu do února, byly odměny u nás vyplaceny s dubnovou výplatou.

Pokračují problémy s nedostatkem lékařů či sester, o kterých jste mluvil už před pandemií?
Nemocnice na tom není personálně úplně nejlépe. Na odděleních ARO nebo neurologie bychom rádi uvítali lékaře. Prakticky na žádném oddělení nemáme stop stav na nábor lékařů. Naopak, jsme rádi i za mladé lékaře v atestační přípravě, nebo čerstvě atestované lékaře. Co se týká sester, tak nám stále dlouhodobě chybí na interně a neurologii.

Jak jste na tom s porodnicí, která je od loňského srpna zavřená?
Máme nového primáře. Už s námi podepsal smlouvu, nastoupí 1. září. Nyní se již seznamuje s chodem gynekologicko-porodnického oddělení, snaží se vše nastavit tak, aby od září oddělení fungovalo. Podařilo se nám sehnat i další lékaře, kteří nastoupí nejpozději v září a současně jednáme ještě s dalšími lékaři, abychom tým co nejvíce posílili.

Co pro vás znamená roční výpadek porodnice?
Kromě ztráty prestiže jsme se museli hodně snažit udržet personál. Důležité nyní bude, zda se porodnici podaří nastartovat zpátky. Já samozřejmě věřím, že se to povede.

V nemocnici se téměř neustále pohybují stavební dělníci. Co ještě zbývá v rámci modernizace dokončit?
Zbývá nám vybudování čtyř ambulantních oddělení – oční s ORL, která budou na jednom patře, a kožního s plicním, které budou na dalším patře. Tím se nám uvolní jedna budova, která půjde ještě do konce roku k zemi. Na jejím místě by měla vyrůst poslední část laboratoří transfúzní stanice s hematologickým oddělením. Zároveň by tam mělo být patro nukleární medicíny, což bude završení této stavby.

Předpokládám, že tím ale nekončíte…
Každý majitel nemovitosti ví, že opravy a modernizace, to je nekonečný příběh. Takže už připravujeme další aktivity. Například projekt urgentního příjmu, který by měl být budoucím klíčovým prvkem chodu nemocnice. Urgentní příjem je centrální vstup do nemocnice pro většinu akutních pacientů. Na něj by měly navazovat veškeré akutní obory, aby byly dostupné a centralizované do jednoho prostoru. Když vše půjde hodně dobře, tak by to mohlo být za tři až čtyři roky hotové. Urgentní příjem nemocnici chybí. Je to moderní, celosvětový trend. Moje představa je, že by na něj pak navazovaly další logické věci. Chceme, aby péče v trutnovské nemocnici dávala smysl, byla co možná nejmodernější a kvalitní.

Stíháte očkovat proti covidu-19?
V současné době očkujeme nad deklarovanou kapacitou, za červen vyočkujeme určitě více jak 11 tisíc dávek vakcíny. Nyní dominantně očkujeme druhé dávky, takže nově očkovaných je relativně málo, u nás to bude asi dva a půl tisíce lidí. Pro nové zájemce tak jsou bohužel aktuálně dlouhé čekací doby. Kdo ale spěchá, může se nechat očkovat v okolních nemocnicích, jsme s nimi domluvení a s přebíráním trutnovských pacientů nemají problém. Společně s nemocnicemi ve Vrchlabí a ve Dvoře Králové se nám povedlo v květnu naočkovat zhruba dvacet tisíc lidí, odhaduji, že v červnu jich bude zhruba stejně. Trutnovský okres je lidnatý a zájem o očkování je tady velký. Takže kapacita nestačí rychle, bude rozložená. Budeme očkovat i přes prázdniny, jen omezíme víkendový provoz, aby si personál měl čas odpočinout.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz