Středa

22. května 2024

Nyní

14°

Zítra

10°

Svátek má

Pětina dětí u zápisu dostala odklad, do škol v září nastoupí 304 prvňáků

8. 6. 2021

page.Name
Opět bez osobní přítomnosti dětí ve škole, znovu s velkým počtem odkladů a až na výjimky s podobnými výsledky jako loni. Tak se dají stručně zhodnotit letošní zápisy do základních škol.

K dubnovým zápisům do prvních tříd se přihlásilo 404 dětí. Zapsáno jich ale bylo jen 304. „V osmdesáti případech bylo zažádáno o odklad povinné školní docházky, 14 dětí bylo převedeno na jinou základní školu a u šesti dětí nebyl zápis ještě uzavřen,“ řekl trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Většina škol považuje výsledky zápisů za velmi dobré. Například v Základní škole Komenského, se 680 žáky největší škole ve městě, otevřou 1. září podle tradice tři první třídy. „Nastoupí k nám 67 prvňáků, zájem je stabilní, za což jsme rádi. Mrzí nás ale, že zápis byl opět bez přímé účasti dětí. Osobní kontakt nám chybí, těšíme se, až se v záři s rodiči a prvňáky uvidíme,“ uvedl ředitel Petr Horčička.

V Základní škole V Domcích (na Šestidomí) letos zaznamenali neobvyklý nárůst odkladů. Zatímco loni jich měli pouze osm, letos rekordních 22. Přesto v září otevřou dvě první třídy, stejně jako loni. „Báli jsme se, že dětí bude málo, nakonec jsme měli u zápisu víc dětí než loni. Naplníme dvě první třídy, takže jsme spokojení,“ oznámila Zuzana Horáková Radová.

Naopak méně prvňáků bude mít Základní škola Mládežnická. Loňských šedesát nových žáků rozdělila do tří tříd, nyní ze 47 přijatých dětí vytvoří dvě třídy. „V posledních letech se to u nás střídá. Někdy otevřeme dvě první třídy, někdy tři. Letos bylo víc žádostí o odklad, navíc dost dětí z našeho obvodu se nehlásilo na žádnou trutnovskou školu. Nevíme, kde jsou,“ hlásil ředitel Zdeněk Géc.

V poříčské Základní škole Náchodská počítají po zápisech se stejnými počty prvňáků jako loni. V září otevřou jednu běžnou první třídu s 23 žáky, a šest jich nastoupí do třídy, kde se učí podle Montessori. „Šest jich bereme každý rok. V Montessori se učí v trojročí, v jedné třídě je šest dětí v každém ročníku, čili celkem 18 dětí,“ upozornil ředitel Zdeněk Švarc.

Největší zájem byl o zápis v Základní škole kpt. Jaroše v Gorkého ulici, lidově označované jako U Letadla. Přijato je rekordních 73 žáků, o 14 víc než loni. Prvního září škola otevře tři první třídy. „Protože zápisy byly kvůli covidu jen formální, udělali jsme dodatečně tři Předškoláčky, aby se k nám děti mohly podívat a měly možnost se poznat s učitelkami, které je budou učit,“ sdělil ředitel Jiří Paták.

Zápisy proběhly i ve speciálních školách. Základní škola pro žáky se speciálně vzdělávacími potřebami ve Voletinách přijme v září do prvního ročníku dva žáky. Mateřská škola, Základní škola a Praktické škola v Horním Starém Městě nabere tři prvňáky.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz