Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Topná sezóna skončila, na den přesně jako před rokem

3. 6. 2021

page.Name
Konečně je tu léto! Už není pochyb! Definitivním potvrzením bývá každoročně ukončení topné sezóny. Energetická společnost ČEZ ji v Trutnově, Dvoře Králové nad Labem a Vrchlabí ukončila právě dnes.

Dodávat teplo přestala poříčská elektrárna po roce, na den přesně. „Loni skončila topná sezóna v Teplárně ve Dvoře Králové nad Labem 1. června, v Trutnově stejně jako letos 3. června,“ upozornila Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí ČEZu, pod který patří elektrárna v Poříčí.

Znovu si tak pootočíme kolečkem radiátorů a zatopíme si v domácnostech na konci léta nebo na začátku podzimu. Topnou sezónu totiž elektrárna zahajuje, když po tři za sebou jdoucí dny průměrná teplota nepřesáhne 13 stupňů Celsia.

„Průměrnou denní teplotou venkovního vzduchu je čtvrtina součtu venkovních teplot měřených ve stínu s vyloučením vlivu sálání okolních ploch v 7, 14 a ve 21 hodin, přičemž naposledy měřená teplota se počítá dvakrát,“ uvedla mluvčí.

Mnohokrát se stalo, že teplo začala elektrárna znovu dodávat ještě na konci školních prázdnin. Tak chladné léto bylo například v roce 2007. Většinou ale pustí v Poříčí teplo v polovině září.

Elektrárna se nachází na východním okraji města Trutnova. Do provozu byla uvedena v roce 1957. Teplem zásobuje více jak 2560 odběrných míst v Trutnově, Mladých Bukách, Svobodě nad Úpou, Janských Lázních, Horním Maršově, Bohuslavicích, Suchovršicích, Úpici a Radvanicích, což představuje asi 8 tisíc domácností.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: ČEZ